Neobvyklá událost v Olomouci: Sestry porodily během 2 hodin | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 14. května 2025

Svátek slaví Bonifác, zítra Žofie

Neobvyklá událost v Olomouci: Sestry porodily během 2 hodin

Šťastné maminky Kamila (vlevo) a Barbora.
Šťastné maminky Kamila (vlevo) a Barbora. (Foto FN Olomouc)

Opravdu neobvyklou událost zaznamenali porodníci v olomoucké fakultní nemocnici. Téměř ve stejnou chvíli tam svá dítka porodily dvě pokrevní sestry, Barbora a Kamila z Olomoucka.

Jako první přišel na svět ve středu dvanáct minut po poledni malý Šimonek. Zhruba o dvě hodiny později ho následovala sestřenice Julinka. „Nevíme, jestli je to osud, náhoda, nebo jen dokonalá souhra rodinného štěstí. Ať už je to ale jakkoliv, jedno je jisté – tato dvojka bude mít společné nejen datum narození, ale i jedinečné pouto na celý život,“ uvedla olomoucká porodnice na svých stránkách na sociální síti.

Maminky i miminka jsou zcela v pořádku a na sociální síti je zahrnují hory gratulací. „Tak vám to takhle nádherně vyšlo až do konce. To je úžasný. Moc a moc gratuluji, buďte všichni čtyři zdraví. A už se těším, až vás potkám s miminkama,“ napsala pod nemocniční status přítelkyně maminek.

Šimon s Julinkou přišli na svět spolu.

Náhoda, nebo synchronizace

Společný porod dvou sester je považován ze velkou vzácnost. „Těžko se to vysvětluje. Může to být náhoda, může to být nějaká synchronizace v rámci silné sourozenecké vazby,“ zauvažoval olomoucký gynekolog Aleš Skřivánek a dodal: „Jsou samozřejmě známy případy, kdy se třeba při dlouhodobém soužití synchronizují cykly matky s dcerou, sester nebo kamarádek.“

Co na to umělá inteligence?

Podle vyhledávání umělé inteligence nelze v odborné literatuře najít jediný univerzální model, který by přesně vysvětloval, proč se některým sourozencům rodí děti tak blízko po sobě. „Jde patrně o souběh biologických a psychosociálních faktorů,“ uvádí umělá inteligence a dodává: „Existuje celá řada teorií a pohledů. Biologická variabilita je obrovská, a tak nelze vyloučit, že jde o náhodný jev.“

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.

Známé celebrity
Agáta Hanychová • Anna K. • Anna Slováčková • Artur Štaidl • Bolek Polívka • Dagmar Havlová-Veškrnová • Dagmar Patrasová • Daniela Písařovicová • Dominika Gottová  • Eva Burešová • Eva Samková • Felix Slováček • Filip Blažek • František Ringo Čech • Hana Gregorová • Hana Zagorová • Helena Vondráčková • Hynek Čermák • Iva Kubelková • Ivana Gottová • Iveta Bartošová • Jakub Prachař • Jan Čenský • Jan Kraus • Jana Adamcová Nováková • Jana Boušková • Jaroslava Obermaierová • Jiří Bartoška • Jiří Krampol • Jiřina Bohdalová • Jitka Čvančarová • Josef Kokta • Karel Gott • Karel Šíp • Kate Middleton • Kateřina Brožová • Libor Bouček • Linda Rybová • Lucie Bílá • Lucie Borhyová • Lucie Šafářová • Lucie Vondráčková • Lukáš Vaculík • Mahulena Bočanová • Marek Eben • Marta Kubišová • Martin Dejdar • Michal David • Monika Marešová-Poslušná • Ondřej Gregor Brzobohatý • Pavla Tomicová • Petr Janda • Rey Koranteng • Sára Affašová  • Sara Sandeva • Simona Krainová • Štefan Margita • Taťána Kuchařová • Tatiana Dyková • Tereza Kostková • Tomáš Plekanec • Václav Neckář • Veronika Arichteva  • Veronika Gajerová • Veronika Žilková • Vojtěch Dyk • Vojtěch Kotek • Zdeněk Pohlreich • princ George • princ Harry