Petra (49) se synem Michalem (16) našli stříbrné mince: Za poklad na vysokou!
Najít poklad, to se opravdu poštěstí jen málo komu. Petra Žákovská (49) se synem Michalem (16) z Loučky na Vsetínsku do toho mála ale patří. A protože poklad poctivě odevzdali, Zlínský kraj je ocenil.
Rozhodnutí vyjít si v únoru v roce 2022 na procházku oběma změnilo život. Staniční sestra v nemocnici ve Valašském Meziříčí se synem objevila poklad. „On najednou zahlédl u kořene starého pařezu něco zvláštně zeleného. Zajímá se o historii, tak ho hned napadlo, že to bude mince. Hrábli jsme tam, no a bylo jich tam víc,“ vyprávěla paní Petra. „Byl to obrovský šok, když jsem to viděla, úplně jsem se rozklepala. Volala jsem manželovi, ať přinese nějakou krabici. Teď už vím, že tak se to nedělá,“ popisala chybu, kterou udělali, když poklad i se zbytky keramické nádoby sesbírali a vzali domů. Ještě ten den zavolali archeologovi Samueli Španielovi z Muzea Valašska. Odborníci prošli okolí s detektorem a objevili dalších šest mincí.
Michal se po nálezu začal zajímat o archeologii. „Byl to pro mě zlomový bod. Ve škole chodím do historického kroužku a funguji ve spolku, který obnovuje zříceninu Nový Šamburk,“ sdělil mladík, který studuje druhý ročník gymnázia. Po škole by se chtěl dál zabývat historií a archeologií. V tom mu pomohou i peníze za poklad, které dostala rodina od kraje. „Ve snu by nás to nenapadlo, ale jsme rádi. Syn chce na vysokou, takže je uložíme a budou nachystané pro studium,“ dodává pyšná maminka.
Za poctivost 10krát víc
V posudku Národní muzeum spočítalo kulturně-historickou hodnotu pokladu na 1 247 000 Kč. Tržní cena mincí je podle aukcí z poslední doby přibližně 415 tisíc. Musely by však být očištěné a konzervované, což nebyly. Samotný kov, z nějž jsou vyražené, by se dal zpeněžit za 11 695 Kč. „Maminka se synem jsou příkladem pro ostatní, proto se kraj rozhodl ocenit je částkou 125 tisíc,“ řekl krajský radní pro kulturu a cestovní ruch Ivan Láska. Nevyplatili jim částku rovnající se hodnotě kovu, jak ukládá zákon, ale 10 procent z nejvyšší hodnoty, tedy kulturně-historické.
Co leželo u pařezu?
Zelený odlesk přilákal dvojici k souboru mincí. Šlo o typickou směs drobných ražeb z oblasti střední a západní Evropy. „Datovány jsou od začátku 16. století z doby vlády Vladislava Jagellonského až po rok 1622,“ sdělil archeolog Španiel. U nálezu byly také střepy z hliněného hrnce, v němž byly nejspíš schovány.