Co se děje s tělem, když spíte méně než 7 hodin? Stárne rychleji

Vztah k spánku se u lidí v průběhu života mění. Jako děti ho nenávidíme, v dospívání jím opovrhujeme a jako dospělí bychom dali všechno za to, abychom se mohli jednou pořádně vyspat. V dnešní době je najít si čas na spánek stále složitější, důsledky nevyspání nám však mohou opravdu výrazně ničit život!
Britská firma Simba zabývající se prodejem matrací, polštářů a dalšího vybavení do ložnice si nechala zpracovat výzkum dopadů nedostatečného odpočinku na dospělé lidi. Data od 2175 respondentů následně svěřila umělé inteligenci, která základní rozdíly zpracovala do přehledné a znepokojující grafiky. Dospělým lidem se doporučuje spát 7 – 9 hodin denně, mnoho z nás se však omezujeme na pouhých šest, někdy dokonce i méně! Kromě samotného pocitu únavy to má však dopady i na další části našeho těla.
Mezi časté příznaky chronického nevyspání patřily slabé nehty, kruhy pod očima, citlivá kůže, ekzém nebo lupénka. Spací rytmus má vliv také na váhu. Hned 26 % spánkově deprivovaných bylo obézních, 32 % pak zažívalo nadýmání. Nejdotčenějším orgánem je kůže, málo spánku má ale také vliv na psychiku, celkovou pohodu a… stárnutí! „Velkou roli v tom, jak během stárnutí vypadáme, hraje genetika, spánek je ovšem dalším zásadním faktorem,“ vysvětluje Lisa Artisová z organizace The Sleep Charity, která se snaží v oblasti odpočinku veřejnost edukovat.