Do boje s energošmejdy vyrazilo 622 lidí

Zdá se vám, že máte vysoký účet za energie a nemůžete se dopočítat? Pak se obraťte na Energetický regulační úřad (ERÚ), který vše prověří. V loňském roce to udělalo 9673 odběratelů. Celkem 622 z nich si stěžovalo na porušení smlouvy, což je výrazně víc než před energetickou krizí.
Návrh na spor k ERÚ je mimosoudní řešení sporu. Zatímco v roce 2021 přijal ERÚ 138 podání, o dva roky později jich už bylo rekordních 628. Loňský rok tuto úroveň téměř vyrovnal. „Při řešení problémů jsou lidé důslednější a ochotnější absolvovat i formální spor, kterým se mohou reálně domoci svých práv,“ odůvodnila vysoký počet členka Rady ERÚ Markéta Zemanová.
Nevraceli přeplatky
ERÚ varuje, že přibývá složitějších případů způsobených často neférovými či přímo protizákonnými praktikami některých dodavatelů. Mezi nejzávažnější případy patřilo loni marné čekání na vrácení přeplatků z vyúčtování nebo sankce za předčasné ukončení smlouvy s dodavatelem.
Chtějí i ušlý zisk
Pozor na to, když má dodavatel ve smlouvě kromě smluvní pokuty za předčasné ukončení i náhradu ušlého zisku. „Jeden klient měl zaplatit celkem 150 tisíc korun, přičemž samotná smluvní pokuta byla v jednotkách tisíc,“ upozornila Zemanová.
Rady, jak se bránit
- Nenechte se nutit a nechte si čas na rozmyšlenou. Zázračné nabídky neexistují, i kdyby ano, neutečou.
- Ověřte si, s kým máte tu čest. Zprostředkovatel musí uvést registrační číslo, které si ověříte v registru zprostředkovatelů.
- Energošmejd často loví oběti po telefonu. Takové nevyžádané nabídky jsou již zakázány.
- Smlouvu se zprostředkovatelem můžete vypovědět bez sankcí kdykoliv, smlouvu s dodavatelem až do 15. dne po zahájení dodávek.
- Problémy řešte! Pokud vás zprostředkovatel poškodil a domluva s ním není možná, obraťte se na ERÚ. Úřad vám poradí a může zprostředkovatele i pokutovat.