Pravěká puberťačka Lucy míří do Prahy: Představí ji Národní muzeum!

Bylo nanejvýš 18 let, když před zhruba 3,2 milionu let přišla o život. Přesto je Lucy s vědeckým přízviskem AL 288-1, samice druhu Australopithecus afarensis, celebritou. Její kostra bude letos k vidění v pražském Národním muzeu.
Přesněji řečeno její necelá polovina – z kostry tzv. hominida se zachovalo 40 procent. I tak vědci mohli zjistit, že měla výšku 1,1 metru, vážila do 30 kil a chodila vzpřímeně, byť více než člověku se podobala šimpanzovi. Nalezli ji v listopadu 1974 na východě Afriky, v etiopské Afarské pánvi u Hadaru.
„Jeden z nejcennějších paleoantropologických exponátů na světě zapůjčený z Národního muzea Etiopie v Addis Abebě vystavíme po dobu šedesáti dnů,“ láká nyní muzeum na exponát, k vidění bude od 25. srpna.

„Lucyin druh přežil více než 900 tisíc let, tedy víc než čtyřikrát déle než náš vlastní,“ doplňuje zajímavost americký Smithsonův institut. „Podobně jako u šimpanzů potomci po narození rychle rostli, dospělosti tak dosahovali dříve než moderní lidé,“ uvádí.
Úžasná a významná
Přestože vědci nalezli ostatky více než 300 jedinců druhu, nikdy nebyly tak významné jako tyto. Možná i proto je etiopské jméno postarší slečny Dinknesh, tedy v amharštině Jsi úžasná. Celý svět jí ale říká Lucy. „Dívčí jméno dostala podle písně od Beatles s názvem Lucy in the Sky with Diamonds, která zněla na oslavě v den nálezu,“ dodal nálezce Lucy, americký paleoantropolog Donald Johanson (81).