Rádce Aha! Jak se bránit šikaně v práci

Řada zaměstnanců je v práci terčem šikany. Trápí je pomluvy, ponižování, různé ústrky nebo nevhodné vtípky. Obrana je sice možná, vyžaduje ale trpělivost, pečlivost a hlavně pevné nervy.
„Šikanu na pracovišti můžeme popsat jako nepřátelské vztahy kolegů, které mohou přerůst až v ponižování druhého, ale i více zaměstnanců,“ vysvětluje Kristýna Nováková, advokátka z Rödl & Partner. Šikanátory přitom můžou být nejen spolupracovníci, ale i šéf. Často je problém šikanu dokázat. „Zaměstnanec se může bránit běžnou lidskou domluvou, žádostí o pomoc u zaměstnavatele nebo jiného vedoucího pracovníka, a v krajním případě rovněž právně,“ radí JUDr. Nováková.
Veďte si pečlivé záznamy
Bez důkazů šikanu neprokážete. Proto si zaznamenávejte si veškeré případy šikany včetně dat, časů a popisu jednotlivých událostí. Rada: Záznamy se vyplatí vést i v případě, že si nejste jistí, že jde o šikanu. Z nich totiž získáte jasný přehled, zda se jedná o závadné jednání. Záznamy pak můžete využít v případě oficiální stížnosti.
Řešení krok za krokem
1. Začněte u nadřízeného
Nejprve se zkuste obrátit na zaměstnavatele se stížností a požadavkem na prošetření situace podle § 276 odst. 9 zákona č. 262/2006 Sb. zákoníku práce. „Pokud vás šikanuje přímo šéf, žádejte o pomoc personální oddělení nebo vedení firmy,“ radí právnička.
2. Zkuste odbory
Pokud je ve vaší firmě odborová organizace, obraťte se s prosbou o pomoc na ni. Nevadí přitom, že nejste členem odborů.
3. Obraťte se na inspektorát práce
Neuspěli jste a nic se nezměnilo? Zkuste kontaktovat oblastní inspektorát práce. Jejich seznam najdete na www.suip.cz. Podle odborníků někdy zabere už i jen »hrozba« kontrolou.
4. Obraťte se na policii
V případě, že se šikana stupňuje, můžete podat trestní oznámení. Policie shromáždí důkazy, které podpoří vaše tvrzení, ať už se jedná o svědecké výpovědi, lékařské zprávy nebo elektronickou komunikaci. Před podáním trestního oznámení se ale vyplatí situaci zkonzultovat s právníkem.
5. Konečnou je soud
Poslední možností je soud. „Ačkoliv se každý může do určitého stupně soudního řízení hájit sám, zastoupení právním zástupcem je doporučováno,“ říká JUDr. Nováková. Počítejte ale s tím, že soudní jednání je náročné časově i finančně.
Kdy pomůže ombudsman?
Za určitých podmínek se můžete obrátit i na ombudsmana, tedy veřejného ochránce práv (ochrance.cz). „To je možné v případě, že se jedná o šikanu, která je spojená s diskriminací, tzn., že musí být motivována některými z diskriminačních kritérií, jako je například zdravotní postižení, náboženské vyznání, víra, rasa, etnický původ, pohlaví, věk, apod.,“ upozorňuje JUDr. Nováková.