Orlice zachráněná z bahna se vydala na cesty: Do přírody s batůžkem
Na svobodě už zase létá mořská orlice, kterou před pár dny zachránili ochránci přírody z vypuštěného rybníka (Aha! informovalo). Tělo měla obalené bahnem.
Orlice se v záchranné stanice Makov na Písecku dávala dohromady několik dní. Před vypuštěním do volné přírody dostala ornitologické kroužky a solární vysílačku, kterou jí nasadil uznávaný odborník na GPS lokátory Lubomír Peške. „Její pohyb nyní neustále sleduje vysílačka. Víme tak, že po vypuštění uletěla vzdálenost 25 km. Vydala se směrem k Milevsku, kde zatím zůstává,“ řekl ředitel záchranné stanice Makov Libor Šejna. Orlice je podle odborníků asi tři roky stará, váží 5,4 kilogramu a rozpětí křídel má 260 centimetrů. „Kromě lokace nám data z vysílačky dávají údaje i o výšce a rychlosti letu, teplotě těla a její aktivitě. Díky tomu ji můžeme v případě nouze znovu zachránit,“ dodal Šejna.
Nejnáročnější zásah
Mořská orlice si při lovení rybek vyhlédla kořist uprostřed vypuštěného rybníka Markovec u Sudoměře. Uvízla v bahně a nemohla vzlétnout. Bylo velké štěstí, že ji zahlédla svědkyně a přivolala pomoc. Záchranáři z Makova se pro ni museli náročně brodit 200 metrů bahnem. Místy bylo tak hluboké, že ho hrabali rukama, aby se k dravci vůbec dostali.