Zachráněná orlice vylétla na svobodu: Na cestu dostala batůžek | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 24. července 2024

Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub

Zachráněná orlice vylétla na svobodu: Na cestu dostala batůžek

Myslivec a rybář Jaroslav Hronek našel samici zraněnou na Písecku.
Myslivec a rybář Jaroslav Hronek našel samici zraněnou na Písecku. (Foto Záchranná stanice Makov)

Čtvrt roku dávali dohromady ochránci přírody třináctiletou orlici s poraněným křídlem. Záchrana se podařila a statná samice se mohla vrátit do volné přírody. Na cestu dostala batůžek, tedy solární vysílačku, která monitoruje její pohyb.

Orlice se již po dobu pěti týdnů dostávala do kondice v rozlétávací voliéře v Rozovech, která patří pod Jihočeskou zoologickou zahradu Hluboká. „Potřebovala alespoň třicetimetrovou voliéru, aby bylo vidět, jak na tom je. Na doporučení veterináře zoo jsme ji u Temelína vypustili do volné přírody. Pokud vše dobře dopadne, mohla by příští rok zahnízdit,“ řekl Libor Šejna, šéf záchranné stanice Makov.

Před vypuštěním do přírody nasadili ochránci orlici na záda solární vysílačku, která monitoruje její pohyb. Mají tak přehled, kde se nachází. „Ve voliéře to zpočátku nevypadalo moc dobře. Pak se to zlepšilo, ale raději jsme jí dali vysílačku. Kdyby byla v nouzi, jsme připraveni kdykoliv vyrazit orlici na pomoc. Zatím toho moc nenalétala. Od Temelína se vydala na Dívčice,“ popsal poslední pohyb dravce Šejna.

Původ zranění nezjistili

Orlice vděčí za záchranu života Jaroslavu Hronkovi, který na procházce u svých rybníků zahlédl promáčeného orla s poraněným levým křídlem. Pták nemohl létat, a tak ho odvezl do záchranné stanice Makov na Písecku. „Co se stalo, nevíme. Zranění mohlo vzniknout při souboji v době hnízdění. Orlice se nelepšila, tak jsme ji odvezli na kliniku Mada. Tam byla měsíc a léčili ji antibiotiky,“ řekl Libor Šejna.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.