Vládní krize po premiérově odstřelení Bartoše: Velká hra o Lipavského

Zřejmě poslední vládu si včera odseděl šéf Pirátů v demisi a stále ještě ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (44). Premiér Petr Fiala (60, ODS) již navrhl kvůli problémům s digitalizací jeho odvolání prezidentovi. Naštvaná partaj ale mluví o hromadném vyhazovu, tedy pro všechny tři pirátské ministry. Jenže... zejména kolem šéfa diplomacie Jana Lipavského (39) se může ještě odehrát zajímavá hra.
1) Co bude s ministrem Lipavským?
Fiala na šéfa české diplomacie pěje samou chválu. „Je výborným ministrem zahraničí, který má mou důvěru,“ pronesl včera. Jenže Lipavský je Pirát a už řekl, že pokud jeho strana dá vládě vale, podá demisi. Jedním dechem ale dodal, že by zase on dal asi rovnou košem Pirátům. Na fóru partaje se hned objevily hlasy, že si tím buduje vlastní značku. „Bylo to lehce bezpáteřní a značně nediplomatické vyjádření, ale kdo by to byl čekal… Říká se, že krysy opouštějí loď první,“ schytal to od Pirátky Kristýny Červové. Další straníci se pak Lipavského – toho času v USA – zastávali.
A jaké scénáře se tedy nabízejí?
A) Lipavský podá demisi, Fiala ji odnese na Hrad, kde ji prezident Petr Pavel (62) přijme, a začne se hledat nový šéf diplomacie.
B) Lipavský podá demisi, ale prezident ji nepřijme – což podle ústavního právníka Jana Kysely může a má zde určitý manévrovací prostor – a nechá mu čas, aby mohl odejít od Pirátů a dál zůstal ve vládě jako nestraník. Jedná se asi o nejpravděpodobnější scénář, protože Fiala nechce, aby Lipavský odešel. Pavel k tomu řekl, že... „rezort zahraničí není úplně tím, v jehož čele by se mohl měnit ministr každou chvíli. Tam je potřeba nějaké kontinuity.“ Ani ze slov samotného ministra nebylo cítit, že by se mu chtělo dvakrát končit.
C) Lipavský podá demisi, prezident ji nepřijme a ministr vstoupí do jiné strany, za kterou bude pokračovat ve vládě. Objevily se spekulace, že by mohl zamířit k TOP 09. Lipavský ke své stranické příslušnosti řekl: „Není to fotbal, abych hrál dvě sezony za Spartu a pak tři za Slavii.“
2) Jaký je harmonogram?
Bližší osud Lipavského a dalšího vývoje ve vládě bude znám až příští týden, kdy se ministr vrátí z USA. Piráti mají od pátku do pondělního večera hlasovat o odstoupení od koaliční smlouvy. V ten samý den, jak avizoval, se chce prezident Petr Pavel setkat s Bartošem i předsedy dalších koaličních stran.
3) Na co Piráti čekají?
Podle politologa Lukáše Jelínka jde jen o formalitu, až Fiala předá Pavlovi návrh na odvolání Bartoše. „Předpokládám, že v tuto chvíli už ministr pro legislativu Michal Šalomoun má taky sepsanou svoji demisi,“ řekl Aha!. Mohli by chtít ještě něco v koalici uhrát? Z toho prý už moc nekouká, zejména po úterní výbušné tiskové konferenci. „Kdyby tu tiskovku neudělali tak emotivní a nebylo na ní tolik špíny, tak mohli spoléhat na to, že to povede s koaličními partnery k nějaké dohodě,“ říká Jelínek.
Vládní krize: Kam přestoupí Lipavský? Zachrání Piráty nechutný Hřib, nebo bohatý ženich ze Senátu?
4) Co se teď bude dít?
Jelínek očekává, že v případě návrhu na odvolání Bartoše Pavel Fialovi vyhoví. A Bartoš si odvolání svým způsobem užije. „To, že bude jakousi obětí, že neodchází dobrovolně,“ vysvětluje. Domnívá se, že Lipavský už může mít s prezidentem a premiérem další působení ve vládě předjednané. Snaha udržet ve vládě i druhého pirátského ministra Šalomouna prý nebude tak úporná jako u Lipavského. Bartoš očekává, že Lipavský i Šalomoun podají rezignaci. „Má to nějaké procesy, ale to je z mého pohledu technikálie,“ uvedl v ČT. Rezignaci ministrů již potvrdit Fialovi.
5) Co když pirátští ministři odejdou?
Politolog Jan Kubáček míní, že Lipavský – aby úplně neztratil tvář – také zvedne kotvy a ve vládě nebude. Kdo by pak pirátské ministry na zahraničí, místním rozvoji (MMR) a legislativě nahradil? „Předpokládám, že se sejde koalice Spolu a STAN a nějak se domluví, že budou přerozdělovat podle nějakého stranického klíče,“ říká politolog Josef Mlejnek. Spekuluje se o scénáři, že poslanec STAN Lukáš Vlček (42) by obsadil MMR.
Původně se s ním počítalo jako s nástupcem Jozefa Síkely (57, STAN), který míří do Bruselu. Rezort průmyslu by pak vzal místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (43, ODS). Lipavského by zase mohl podle spekulací nahradit poradce premiéra pro bezpečnost Tomáš Pojar (50) a džob legislativního ministra přičleněn k jinému rezortu nebo zcela zrušen. „Případně mohou sáhnout po variantě nějakého nestranického ministra,“ dodal Mlejnek.
6) Zůstane ve vládě i STAN?
„Společně do vlády, společně do opozice.“ S tímhle logem Piráti a STAN před třemi lety vpluli do koalice. Jenže to už dnes neplatí. „Žádné výzvy k odchodu z vlády jim předkládat nemíním, naše motto ‚společně do vlády, společně do opozice‘ platilo před třemi lety, kdy se vstup vyjednával,“ napsal Bartoš na X. Také šéf STAN Vít Rakušan (46) se na solidární odchod s Piráty netváří. „Obávám se, že odchodem se důvěra voličů nezískává. My, Starostové, máme v úmyslu dál prosazovat to, co jsme voličům slíbili a co od nás očekávají,“ řekl.
7) Kdo bude řídit digitalizaci
Bartošova neschopnost pochopit rozsah problémů s digitalizací stavebního řízení podle premiéra vedla k tomu, že vicepremiér musí odejít. Digitalizační tým na MMR má od včerejška na starosti Martin Kupka (48, ODS), vedením MMR byl pověřen šéf rezortu práce Marian Jurečka (43, KDU-ČSL). „(kroky) Povedou k tomu, že situace se velmi rychle výrazně zlepší a hlavně budeme mít jasný plán a jasný harmonogram, jak dáme DSŘ co nejrychleji do pořádku,“ řekl včera Fiala.