Pietní akt k invazi 1968: Připomínky odvahy i varování před Ruskem

Šestapadesát let uplynulo od invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Politici v čele s prezidentem Petrem Pavlem (62) a osobnosti veřejného života si výročí připomněli u budovy Českého rozhlasu.
Při tvrdých bojích se Sověty o rozhlas zemřelo 21. srpna 1968 sedmnáct lidí. „Dnešní Rusko se nijak podstatně neodlišuje od tehdejšího Sovětského svazu, jeho představitelé se otevřeně hlásí ke Stalinovi a principům sovětského režimu. Nenechme si proto vnutit myšlenku, že by nám s Ruskem bylo lépe,“ varoval ve svém projevu Pavel. Generální ředitel rozhlasu René Zavoral (48) ocenil statečnost tehdejšího člena Ústředního výboru KSČ Františka Kriegla (†71), který během zadržování v Kremlu odmítl podepsat schválení invaze.
Pietního aktu se zúčastnil také premiér Petr Fiala (59, ODS), ministryně obrany Jana Černochová (50, ODS) nebo delegace obou komor parlamentu vedené jejich předsedy Markétou Pekarovou Adamovou (39, TOP 09) a Milošem Vystrčilem (64, ODS).
Pavel: Historie má tendenci se opakovat
V Brně přežil vzkaz ze srpna 1968, hlásá: Okupanti, jděte domů
Už 56 let se na zídce před domem v brněnské Merhautově ulici skví nápis v azbuce. Od srpnu 1968 vzkazuje: Okupanti, jděte domů. Je to poslední autentický nápis z té doby v Brně. Rázný vzkaz se soudruzi samozřejmě pokoušeli odstranit, on se ale nedal.
„Jezdil jsem sem k babičce a po vystoupení z tramvaje mě vždy udeřil do očí. Pak ho přetřeli vápnem, ale písmena stejně zase prosvítala,“ svěřil se Petr Feld (64), který na nápis upozornil radnici Brno-sever. Jedinečnou památku na sovětskou okupaci nyní doplnila tabulka a pamětní deska. Kdo byl autorem, zůstává tajemstvím. „Podobných nápisů vznikly v Brně po vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa tisíce. Tento je jediný dochovaný,“ řekl historik Jan Břečka z Moravského zemského muzea.