Leváci slaví dnes svůj mezinárodní den: Opovrhovaní i uctívaní!
Byli považováni za ďáblovy potomky a ztělesněné zlo. Je mezi nimi ale řada geniálních umělců, vědců, výjimečných sportovců a významných politiků. Současnost je už k levákům vstřícná. Dnes mají svůj mezinárodní den.
Statistiky uvádějí, že přibližně 10 až 12 procent populace jsou leváci. Častěji jsou to muži. Zejména v dobách minulých mívali leváci krušný život. Předpojatost vůči nim je zřejmá už ze slov, jako je levoboček či levárna. Latinské označení pro leváka »sinister « znamená nepravý, křivý, neobratný či zvrácený. Zkrátka žít jako levák nebývalo snadné. Ještě v 19. a na počátku 20. století dostávali levorucí lidé jen podřadnou práci a naše prarodiče ve škole přeučovali na pravou ruku. Na českých školách to bylo úředně zakázáno až v roce 1967.
Patří k nim hvězdy
Mýtus o tom, že leváci jsou méněcenní, vyvrátila nejen věda, ale oni samotní. Patří k nim např. Leonardo da Vinci, Rubens, Mozart, Beethoven, Verdi, Albert Einstein, Marie Curie- -Skłodowská, Nikola Tesla, Isaac Newton, Bill Gates. Kytaru obráceně drží Paul McCartney. Levou rukou se fanouškům podepisují i Angelina Joliová, Julia Robertsová a Nicole Kidmanová. Dominance levé je dokonce ceněna ve sportu. Levačky jsou např. hvězdné tenistky Martina Navrátilová, Petra Kvitová či Lucie Šafářová.
Speciální pomůcky
Současná doba je již k levákům vstřícná. Život jim zjednodušuje i řada výrobců. Nabízejí jim pomůcky pro ně speciálně upravené. Např. ergonomické nůžky, otvírače na konzervy, počítačové klávesnice a myši, notesy se spirálovou vazbou vpravo a také speciálně upravená pera, vařečky, hudební nástroje či fotoaparáty.