Dnes slaví kus textilu, který využijete i mimo Zemi: Hýčkejme si ručníky | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 14. června 2024

Svátek slaví Roland, zítra Vít

Dnes slaví kus textilu, který využijete i mimo Zemi: Hýčkejme si ručníky

ručníky
ručníky (istock.cz)

Je mezinárodní ručníkový den. Pocta Douglasu Adamsovi (†49), autorovi Stopařova průvodce po galaxii, který odhalil smysl všeho a ručník označil za nejdůležitější věc.

Adams, který po studiu univerzity v Camebridge pracoval jako uklízeč výběhu slepic nebo hotelový dveřník, přenesl svoje zážitky ze stopování po Evropě do vesmíru. Po devíti měsících práce vytvořil pro BBC rozhlasovou hru,. Stopařův průvodce po galaxii, za kterou inkasoval pouhých 1000 britských liber. Hra měla ale takový úspěch, že američtí vydavatelé přispěchali se zálohou na knihu ve výši 2 miliony dolarů a to byl jen začátek. Z autora byla rázem světová celebrita.

Proč dnes?

Ručníkový den se slaví pravidelně vždy čtrnáct dní po výročí náhlé smrti Douglase Adamse. Autor Stopařova průvodce po galaxii zemřel 11. 5. 2001 na nečekaný a silný infarkt, když se vrátil z tělocvičny.

Na co se hodí ručník?

Ručník je nejlepší na utírání tekutin. Jak praví autor, má ale i celou řadu dalších využití: „Ručník je skutečně kolosálně užitečná součást výbavy hvězdného stopaře. Především má značnou praktickou cenu – můžete se například do něj zabalit, aby vám nebylo zima, když poskakujete napříč chladnými měsíci planety Jaglan Beta. Můžete na něm ležet na zářivých, mramorovým pískem vystlaných plážích Santraginu V a vdechovat opojné výpary z jeho moří. Můžete na něm spát pod hvězdami, jež tak rudě září na planetě pouští, Kakrafúnu. Můžete ho použít jako plachtu, až poplujete na maličkém voru po proudu drsné řeky Moth, můžete ho namočit pro boj zblízka, nebo si jím zahalit hlavu, abyste necítili jedovaté pachy žravé obludy Blátotlačky z Traalu a nestřetli se s jejím pohledem (je to nepředstavitelně tupé zvíře, myslí si, že když ji nevidíte, nevidí ani ona vás – blbá jak tágo, ale značně žravá). Když jste v úzkých, můžete jím signalizovat o pomoc. No, a samozřejmě se jím také můžete utřít, pokud vám po tom všem ještě připadá dost čistý.“

Jak vybrat ten správný?

Ručníky se vyrábí z kde čeho. Moderní jsou rychleschnoucí a měkké varianty z polyesteru, umělého hedvábí či viskózy, ale tradiční bavlnu lze, co se týče měkkosti a savosti, jen těžko nahradit. Za nejlepší je považována egyptská bavlna a pima (supima) bavlna s dlouhými vlákny. Vedle materiálu vybírejte i podle gramáže, lepší mají přes 550 gramů na m².

Je nenahraditelný

Když nevěříte, že je ručník nenahraditelný, sami si to zkuste. Máte na výběr buď stát ve větru, dokud neokapete, utřít se do šatů, nebo se zkusit válet v mechu či listí. Nic z toho se ručníku nevyrovná.

Nezničte si savost a hebkost

Ručníky se prodávají s nástřikem nesavé chemikálie, která zaručí, že se ve skladech nenasají a nezplesniví a budou nadýchané a hebké na dotek. Nasákavost oživíte vypráním při vyšší teplotě a přidáním vinného octa při máchání či jedlé sody do pracího prášku. Nasákavost může poškodit i aviváž, proto ji nepoužívejte. Při sušení v sušičce používejte míčky na provzdušnění.

Přečtěte si
dodoslav
5. 6. 2024 • 08:15

Pozornost si zaslouží také takzvané žakárové ručníky http­s://ww­w.ar­tofho­me.cz­/ruc­niky-6/, které už za sebou mají také svou historii. Díky vynálezu jistého francouzského tkalce vznikají ručníky s velmi zajímavými a přesnými vzory

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.