Problémy NASA s modulem Starliner: Astronauti zůstávají v kosmu

Dvojice astronautů NASA z modulu Boeing Starliner dál zůstává na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) bez oficiálního data návratu na Zemi. Na vině jsou technické závady modulu, které aktuálně zkoumají odborníci.
Piloti Butch Wilmore (61) a Sunita Williamsová (58) odletěli na stanici 5. června v rámci testovací mise, která měla trvat 9 dní. Objevily se ale problémy s naváděcími tryskami lodi. Celkem pět trysek selhalo, čtyři z nich se později podařilo zprovoznit, přesto dvojice musí setrvat na stanici, než pracovníci NASA dokončí analýzu. „Vrátí se, až na to budeme připraveni,“ uvedl představitel NASA pro komerční lety Steve Stich.
Prioritou podle něj zůstává, aby se astronauti vrátili na naši planetu ve Starlineru, zvažují se ovšem i náhradní řešení. „Podle prvních analýz se zdá, že za selháním trysek a únikem helia mohlo stát vadné těsnění. V současnosti nefunguje pouze jedna z celkového počtu sedmadvaceti trysek, což by pro návrat nemělo představovat problém,“ tvrdí Mark Nappi, mluvčí společnosti Boeing, která loď Starliner zkonstruovala. I podle něj je ale pro bezpečnost posádky lepší, aby byly dokončeny další analýzy.
Jsou uvězněni?
Ačkoliv jsou představitelé NASA přesvědčeni, že modul by měl bezpečně dopravit Wilmorea a Williamsovou zpátky na Zemi, neohlásili plánované datum návratu. Zatím se jen spekuluje o termínu 20. srpna. Pokud by se prozkoumávání technických závad modulu výrazněji protáhlo, mohla by dvojice odletět ze stanice lodí Dragon společnosti SpaceX Elona Muska (53). Ta ovšem nemá povolení pro pilotované lety, protože sama řeší technické anomálie...
Víte, že...
...akumulátory Starlineru byly dimenzovány na 45 dní v kosmickém prostoru, limit byl již prodloužen na 90 dní? Od startu už uběhlo 55 dnů...