Šediví vám vlasy? Buďte v klidu, je to módní!

Jakmile se objeví první, propadá většina z nás depresím. Už je to tady, stáří přichází! Jak se to vůbec stane, že se bujná zářivá hříva postupně zbarví do popelavých odstínů? Jde s tím něco dělat? A může být na vině i stres? Vědci z celého světa se snaží najít odpovědi…
Životní cyklus vlasu
Růst vlasů probíhá ve čtyřech cyklech.
1/ Během anagenní fáze rostou vlasové buňky z folikulu.
2/ Při přechodné fázi se růst zpomalí a vlas se od folikulu oddělí.
3/ Následuje klidová fáze, kdy se folikul připravuje na růst nového vlasu.
4/ A nakonec přichází exogenní fáze, během níž vlasy z pokožky hlavy vypadávají a začínají růst nové.
Je to věc pigmentu
Během anagenní fáze se uvnitř folikulu množí melanocyty, což jsou buňky produkující pigment. Právě melanocyty jsou zodpovědné za naši barvu vlasů. S přibývajícím věkem ovšem tyto buňky ztrácejí na síle. Produkují méně a méně pigmentu, až se nakonec objeví první šedivý vlas. Ten je místo vlasového barviva naplněn vzduchem a my ho tím pádem vidíme ve vybledlých odstínech. Za šednutí vlasů však nemůže pouze stáří. A stříbřitá hřívá také rozhodně není důvodem ke studu!
Bílé přes noc?
Slyšeli jste už to rčení, že vám z velkých nervů zešediví vlasy? Tak to je překvapivě založeno na pravdě! Dlouhodobý stres totiž může způsobit jev známý jako alogenní efluvium. Větší procento vlasů se v tomto případě jaksi zasekne v růstu, což vede k jejich zvýšenému vypadávání. A vlasy, které už jsou delší dobu šedivé, jsou tak na první pohled viditelnější.
A co životospráva?
Předčasná ztráta pigmentu také silně souvisí s genetikou a etnickou příslušností. Je všeobecně známo, že běloši jsou zkrátka šediví dřív než černoši. A záleží i na životním stylu. „Kouření, nadměrné vystavování UV záření, nedostatečná výživa, dlouhodobý pobyt ve znečištěném ovzduší i nadměrná konzumace alkoholu,“ vypočítává docentka biologie Melissa Harrisová z Alabamské univerzity další faktory, které zvyšují riziko předčasného šedivění. „Ztráta vlasového pigmentu je rovněž doprovodným příznakem některých onemocnění štítné žlázy nebo genetických chorob.“
Dobrou zprávou je, že šedé nebo platinové vlasy jsou v současné době trendy. Jde ovšem o vyladění správného odstínu šedi! „Intenzivní šedé dosáhnete tak, že vlasy nejdřív odbarvíte a zcela je zbavíte pigmentu, což je u hnědých vlasů proces rozdělený na dvě části. Po odbarvení následuje šedý nebo stříbrný toner,“ vysvětluje Josh Wood, colorista, ke kterému chodí např. Elle Macpherson a Kylie Minogue. „Klienti, kteří mají šediny, je zvýrazňují, aby působily lesklejší a modernější.“
U pánů jiné, než u dam...
Celosvětové je šedivých 23 % populace ve věku nad 50 let. A zatímco drtivá většina žen s prvním stříbrným vlasem sahá po barvení, šediví muži jsou ve společnosti považováni za atraktivní. „Říkáme tomu efekt George Clooneyho,“ dodává Harrisová. „Prošedivělá hříva u starších pánů symbolizuje životní moudrost, jsou pak vnímáni jako seladóni.“ Oproti tomu u žen přirozeně stříbřité háro vyvolává dojem neudržovanosti. A podle výzkumů o sebe dámy, které si vlasy nebarví, skutečně přestanou dbát i v jiných ohledech. „Nevěnují takovou pozornost ani kosmetice či nákupu nového oblečení,“ tvrdí Melissa. „Přitom je to škoda. I prošedivělá žena může být sexy. A společnost by to měla konečně pochopit.“
Půjde to zvrátit?
Šedivění vlasů je prozatím proces nezvratný. Věda ovšem v posledních letech hledá způsob, jak by mu mohla zabránit. A zdá se, že přihořívá! „Šedivění vlasů může souviset s imunitní reakcí, takže nyní pracujeme na způsobech, jak reaktivovat kmenové buňky a opětovně zahájit pigmentaci,“ vysvětluje docentka Harrisová. „Pokud budeme mít štěstí, nebude to záležitost jen šedivých vlasů, ale i celkového stavu organismu. Možná ho budeme umět udržovat v kondici po delší dobu.“
Víte, že…
… francouzské královně Marii Antoinettě prý zbělaly vlasy přes noc, když v roce 1793 čekala na popravu? Zřejmě ze stresu utrpěla těžkou formu alogenního efluvia.
Barťák, šedivka už ve třiceti
Stylový šedivák Jiří Bartoška (77) měl stříbrné vlasy už ve třiceti! Sice jen pro slavný film Stíny horkého léta (1977), ale vzpomíná na to dodnes. „Režisér Vláčil chtěl, abych měl jako banderovec úplně bílé vlasy, hrůzou z války. Nechal jsem si je odbarvit a úplně se mi zničily, spálili mi je v kadeřnictví v Legerově ulici v Praze. Ve filmu jsem pak měl paruku. A svoje vlasy dával dlouho dohromady.“