Nepropadejte skepsi! Kdo myslí pozitivně, nestárne

Klišé, že jsme ve skutečnosti tak staří, jak se sami cítíme, začíná dostávat reálné obrysy. Vědci z Pensylvánské univerzity totiž zjistili, že ti, kteří se přibývajícího věku obávají a poddávají se různým domnělým neduhům, nakonec skutečně senilní rychleji.
Studie zkoumala celkem 581 dospělých ve věku od 65 do 90 let. Účastníkům bylo položeno celkem 12 otázek, které zjišťovaly, jak se subjektivně cítí po fyzické či duševní stránce. Test se opakoval po 10 letech a následně byly odpovědi porovnávány.
Pro lepší paměť
Dotazník odhalil, že účastníci, kteří i s přibývajícím věkem hodnotili své zdraví a psychiku pozitivně, lépe uspěli v následném testu kognitivních funkcí. Naopak ti, kteří propadali v tomto ohledu skepsi, vykazovali známky hrozícího rozvoje stařecké demence, nebo dokonce Alzheimerovy choroby.
„To, co si myslíme o stáří, tedy výrazně ovlivňuje náš mozek,“ dodává autorka studie Nikki Hillová. „Pokud k němu přistupujeme pozitivně, pak s přibývajícím věkem méně zapomínáme a udržujeme se v lepší psychické kondici.“ Autoři doufají, že se díky výzkumu začnou ve světě více propagovat preventivní programy pro seniory, které jim pomohou s blížícím se důchodem nepropadat skepsi. Je to totiž podle všeho potřeba.
Strašák jménem alzheimer
V České republice trpí Alzheimerovou chorobou aktuálně kolem 150 tisíc lidí. Odhady hovoří o tom, že do roku 2050 se toto číslo téměř zdvojnásobí. Nemoc, která se projevuje nejprve především zapomínáním a ztrátou zdravého úsudku (později dezorientací), postihuje asi 6 z 10 pacientů, jimž byla před tím diagnostikována demence. Přestože chorobu nelze zcela vyléčit, lékaři umějí tlumit příznaky. I tak se průměrná doba dožití s touto diagnózou pohybuje mezi 8 a 10 lety.