Sofinka z Ústí nad Labem: S tátou BOJUJÍ O ŽIVOT! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 24. července 2024

Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub

Sofinka z Ústí nad Labem: S tátou BOJUJÍ O ŽIVOT!

Sofinka musela podstoupit už tři operace mozku.
Sofinka musela podstoupit už tři operace mozku. (Petr Bogner)

Malé Sofince jsou pouhé tři roky. Jenže za sebou toho má tolik, co jiné nepotká za celý život. Těch nelehkých životních zkoušek včetně té nejtěžší, boje o život. Krátce po porodu přišla o maminku, prodělala masivní mrtvice, trpí obrnou a silnou epilepsií. Zápas o své místo na slunci ale nevzdává.

O dívenku se nyní pečlivě stará její táta Petr Bogner (32). I ten se musel vyrovnat s těžkou ránou osudu. S partnerkou plánovali fajn život, rozuměli si, jako by pro sebe byli stvoření. Deset dní po porodu Sofinky ale Elišce (†27) praskla v hlavě céva a krátce na to zemřela. „Život se mi obrátil vzhůru nohama. V práci jsem dal výpověď, abych se mohl o Sofinku starat. Nelituju toho, je to moje krev a část Elišky, která v Sofince žije dál,“ vypráví Petr. Osud si ale servítky nebere. U holčičky se začaly objevovat další a další zdravotní problémy, se kterými musí ona i její táta bojovat. „Kvůli vážné epilepsii, která je způsobena několika mrtvicemi, musela Sofinka za poslední půl rok podstoupit tři náročné operace. Stále nemáme vyhráno,“ upřesňuje mladý tatínek.

Necelé čtyři měsíce před oslavou třetích narozenin, musela Sofinka podstoupit operaci mozku, při které jí lékaři zcela odpojili jednu hemisféru, aby kvůli nekontrolovatelným záchvatům nedocházelo k poškozování i druhé poloviny mozku. „Bohužel se jí ucpaly kanálky na odvádění mozkomíšního moku a musela opět na sál. Znovu ji pak operovali ještě teď v květnu,“ vypočítává Petr. 

Mnohdy už mu dochází síly, ty mu vždycky dobije dcerka svým úsměvem. A ještě také rodina, jež ho hodně podporuje. Vedle sil ubývá i peněz, které jsou pro náročnou léčbu nezbytné. „Sofinka potřebuje dlouhodobé rehabilitace, které na rok vycházejí zhruba na 250 tisíc, dále potřebuje hiporehabilitace, ortézky a rehabilitační pomůcky, protože musí cvičit i doma,“ přibližuje. Sám s malou cvičí čtyřikrát denně, aby mohla mluvit, používat ruce a třeba i chodit. To se ale zatím příliš nedaří. „Ještě není vyhráno, ale věřím, že to zvládneme,“ neztrácí naději Petr Bogner.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.