Zázrak v olomoucké zoo: Přidušený žirafák se má k světu | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 24. července 2024

Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub

Zázrak v olomoucké zoo: Přidušený žirafák se má k světu

K jeho záchraně přispěli chovatelé i péče mámy Shani.
K jeho záchraně přispěli chovatelé i péče mámy Shani. (Foto Zoo Olomouc/Milan Kořínek)

Malý zázrak zažívá v těchto dnech olomoucká zoologická zahrada na Svatém Kopečku. Ošetřovatelům se podařilo ze spárů smrti vyrvat malého žirafáka, který na svět přišel přidušený s kem mozku. 

Samice žirafy Rothschildovy Shani (14) na svět v minulosti přivedla dvě zdravá mláďata. Nynější mládě se však při porodu přidusilo a mělo otok mozku. „Malý samec zůstal ležet, nehýbal se, po resuscitaci špatně dýchal z důvodu zalití dýchacích cest plodovou vodou, neudržel vzpřímenou hlavu nebyl u něj patrný sací reflex,“ popsala stav malého žirafáka po porodu veterinářka Lenka Chrastinová. Vážil však cca 75 kg jako běžný zdravý žirafí novorozenec.

Ošetřovatelé se rozhodli zkusit vrátit mládě do života a k matce. To znamenalo probdít s ním několik nocí, neustále ho zvedat a vodit. Vyplatilo se, mládě se začalo krůček po krůčku blížit k normálnímu životu. „Jak čas plynul, začal poskakovat, cválat, pozorovat okolí. Ostatní žirafy o něj projevovaly velký zájem. A ten největší matka. V těchto dnech lze říci, že je na nejlepší cestě stát se samostatným a plnohodnotným členem stáda,“ říká mluvčí zoo Iveta Gronská.

Ohrožena vyhubením

Olomoucká zoo chová žirafy Rothschildovy, které jsou v přírodě ohroženy vyhubením, od roku 1976. Od té doby přišlo na Hané na svět 72 mláďat. Zahrada na Svatém Kopečku se navíc může pyšnit tím, že její naprosto čistokrevné stádo Rothschildových žiraf je největší ve střední Evropě.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.