Francouz podlehl dehydrataci v kazašské poušti: Vidět Bajkonur a zemřít | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 19. července 2024

Svátek slaví Čeněk, zítra Ilja

Francouz podlehl dehydrataci v kazašské poušti: Vidět Bajkonur a zemřít

Zakázaná oblast mnohé láká.
Zakázaná oblast mnohé láká. (Foto Profimedia.cz)

Tak tenhle výlet nevymyslel dobře... 25letý Francouz se vydal pěšky pouští Kyzylkum k přísně střeženému ruskému kosmodromu Bajkonur a... zaplatil za to životem!

Francouzský občan se podle ruské zpravodajské agentury RIA Novosti vydal k Bajkonuru ve dvojici s dalším krajanem (27). Podle Rusů ale doplatil na vysoké teploty, které v této části Kazachstánu aktuálně dosahují až 39 °C! „Zatímco druhý muž se dostal na dálnici, kde hledal pomoc, jeho parťák mezitím zemřel na dehydrataci,“ píše RIA. Výletník, který přežil, je údajně zadržený a ve vazbě. Francie zatím smrt svého občana a její příčiny nijak nekomentovala ani nepotvrdila.

Z Bajkonuru stále létají rakety do kosmu.

Kosmodrom, který přitahuje pozornost prakticky od svého otevření v roce 1955, se nachází v pouštní stepi, více než 32 kilometrů od nejbližšího města, po němž je pojmenován. Jde o zakázanou oblast, kterou přísně střeží bezpečnostní týmy z ruského ministerstva vnitra. Výjimkou jsou placené prohlídky pro zájemce, kteří chtějí na vlastní oči sledovat start kosmické lodi.

NEZVANÍ HOSTÉ

Právě z Bajkonuru odpalovali od 50. let Sověti své první družice (Sputnik 1, 1957) i pilotované lety (Gagarin, Vostok 1, 1961) a ruská vesmírná agentura Roskosmos si jej od Kazachů »pronajímá « dodnes a dál odtud vypravuje své vesmírné mise. Bajkonur tak láká nezvané hosty, ať už nadšence, kteří v zapovězené oblasti chtějí vidět kus kosmické historie a vyřazené rakety ze sovětské éry, či šílence, jež zajímají nejmodernější ruské technologie.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.