V Luhačovicích vzkřísili skvost Dušana Jurkoviče: Sluneční lázně ožily | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 13. června 2024

Svátek slaví Antonín, zítra Roland

V Luhačovicích vzkřísili skvost Dušana Jurkoviče: Sluneční lázně ožily

Vynikly barvy a ornamenty na fasádě.
Vynikly barvy a ornamenty na fasádě.  (Foto Aha! – S. Červená, Profimedia.cz)

Luhačovické Lázně zachránily další kulturní památku slavného architekta Dušana Jurkoviče (*1868 – †1947). Mají tak novou dominantu – Sluneční lázně, kde se třeba natáčely Četnické humoresky.

Obnova historického areálu, který byl již několik let zavřený, přišla na 155 milionů. „Vodoléčebný ústav postavil Jurkovič na základech mlýna z 18. století. V přízemí proto protéká voda symbolickým mlýnským náhonem. Instalovali jsme kamenné kvádry, do nichž jsou mlynářem vyryty dlužní úpisy. Uvnitř byly odkryty i původní bazénky, pro léčebné procedury, které tam podle fotografií byly v roce 1902. Nechybí ani dřevěné vany,“ pochlubila se ředitelka Slunečních lázní Hana Felcmanová (46). „Je to nádhera. Úplně to vidím, jak se tu lidé promenádovali. Točily se tu i Četnické humoresky a já jsem si v jednom dílu zahrála,“ řekla nadšeně Jana Večeřová (65) z Brna, která si novinku přišla prohlédnout s manželem Karlem.

Odpočívárna bere dech

Dominantou hlavní prohlídkové trasy v expozici ve Vodoléčebném ústavu je zrestaurovaná Jurkovičova Odpočívárna vybavená replikami původního mobiliáře z roku 1902 s trámovým stropem a dřevěnými sloupy, které nahoře představují růst či květ. První patro budovy tak patří Dušanu Jurkovičovi a jeho stavbám, které pro Luhačovice navrhnul. Druhé podlaží je věnováno skladateli Leoši Janáčkovi.

Návštěvy smetánky

K unikátům patřily Říční a sluneční lázně z roku 1903 s bazénem a 81 kouzelnými převlékacími kabinkami. Návštěvníky bývali Leoš Janáček, Vlasta Burian i rodina Bedřicha Smetany. Bývalá plovárna s bazénem a kabinkami u Vodoléčebného ústavu byla funkční do roku 1995, kdy přestala vyhovovat hygienickým předpisům. Místo bazénu je dnes z hygienických důvodů okrasný biotop.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.