Pavel Hoza (55) miluje mašinky: Vlaky mu jezdí kolem záhonů! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 13. června 2024

Svátek slaví Antonín, zítra Roland

Pavel Hoza (55) miluje mašinky: Vlaky mu jezdí kolem záhonů!

Jeden ze stovky modelů z dílny pana Hozy.
Jeden ze stovky modelů z dílny pana Hozy. (Foto Aha! – Kateřina Moravcová a Pavel Hoza)

Mezi záhony projíždí lokomotiva. Za kapradinami vykukuje nádraží. Lásku k mašinkám při pohledu na železničářskou zahradu tady nezapře Pavel Hoza (55) z Počeren u Karlových Varů. Vláčky má prostě všude.

Pavel Hoza pochází ze železničářské rodiny. První mašinku postavil v šesti letech. Vznik zahradní vlastnoručně vyráběné vlakové tratě s viadukty, zastávkami, skladišti a nádražními budovami ale přišel až během lockdownu při pandemii covidu. „Použil jsem zbytky stavebního materiálu a začal jsem tvořit v měřítku 1:22,5 na zeleném plácku před budoucí pergolou chaty malé kolejiště v podobě dvou zapletených osmiček. Celkově je to na ploše asi padesáti metrů čtverečných,“ popisuje Pavel Hoza. Modely, které vynikají i sebemenšími detaily, tvoří pro zábavu, a jak sám říká: „Čím jsem starší, tím jsou větší.“ Vidět ho tak lze na akcích, kde děti vozí po tzv. parkové železnici.

Koleje v hrnci

Rarit má ale ve své modelářské dílně hodně. „Koleje s vláčky a zastávkami jsem vložil do starého hrnce, ale i do kytary,“ dodává nadšenec a pedagog, který v Karlových Varech vede řadu let kroužek železničních modelářů.

Víte, že...

...za rok zvládne Pavel Hoza postavit čtyři modely mašinek? Udělat je tak, aby byly dokonalé, není sranda.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.