Ochutnávka cestovatelského bedekru: Krásy českých náměstí | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 22. května 2024

Svátek slaví Emil, zítra Vladimír

Ochutnávka cestovatelského bedekru: Krásy českých náměstí

Bechyně, Husův kámen
Bechyně, Husův kámen (Foto ara)

Výletnická sezona nám pomalu začíná a kdo hledá inspiraci, má jedinečnou možnost... Sáhne po novém bedekru edice Blesk Extra, který se letos vydává po nejkrásnějších českých náměstích.

Soubor těch nejzajímavějších čítá na šedesát destinací; vydá na program celého léta. Ale nejsou to jen osvěžující kašny, sošní svatí i jinak proslulí, cukrárny, kavárničky, hospůdky, vyhlídkové věže radnic, zvonic a kostelů, galerie! Náměstí střeží také nejedno tajemství! Vybíráme ta atraktivní, abychom je neminuli, až vyrazíme. Někdy je dobré sklonit hlavu, jindy zrak zvednout! Legendy nechť vyprávějí. Nalákalo vás to? Můžete vyrazit třeba už dnes! I neděle je pro turistiku a poznávání ideální...

1/ ČESKÉ BUDĚJOVICE

Bludný kámen u Samsonovy kašny Náměstí Přemysla Otakara II. patřilo odjakživa trhům, slavnostem, ale také exekucím. Na místě, kde měl údajně kat špalek, dnes najdeme bludný kámen. Zabetonovaný v dlažbě proti ukradení (před pár lety jej chtěli vandalové odkutálet, ale byli dopadeni)! Stával tu ještě v 18. století pranýř, kde by dozajista zlosyni skončili. S tím bludným kamenem pozor, kdo jej po desáté večer překročí, zabloudí a domů do rána nedojde. Leží jen malý kousek od kašny jihovýchodním směrem.

2/ SUŠICE

Kámen neštěstí na náměstí Svobody Vedle kašny, vlevo při pohledu od vchodu do radnice, si všimneme kamene neštěstí. Ale nepřekračujte ho! V lepším případě by vás stihl bolehlav, případně rýma. Údajně si tady kdysi spěchající aristokrat srazil vaz po pádu z koně. A komu je to málo, ve fasádě průčelí muzea je vsazena kamenná hlava. Má patřit dívce, která vstala z mrtvých. Nedívejte se jí do očí!

3/ BECHYNĚ

Husův kámen v parku nám. T. G. Masaryka Kámen zde byl položen 28. října 1919, ve výročí vzniku republiky a měl být základem pro pomník husitského kazatele. Z výstavby sešlo, ale u kamene se scházeli lidé ve výročí Husova upálení. Řečnilo se, posilovalo národní vědomí. Za okupace byl schován do křoví a stejně tak tomu bylo i za socialismu. Soudruzi ho obehnali plůtkem a nechali zarůst, protože se zde scházely »protistátní živly«!

4/ JINDŘICHŮV HRADEC

Poledník pod kostelem a Bradáč Kousek od náměstí Míru, přímo pod kostelem Nanebevzetí Panny Marie (shora je úžasná vyhlídka) překročíme 15. poledník a budeme si něco přát. Určitě se nám to vyplní. Také si skočíme pod Nežáreckou bránu okouknout reliéf Bradáče na nároží ulic Nové Stavení a Nežárecké. Údajně ukazuje, kde až byla kdysi voda při povodni. Jiná legenda tvrdí, že šlo o vývěsní štít holiče a bradýře.

5/ NÁCHOD

Podkova Fridricha Falckého Na začátku Karlova náměstí (z pěší zóny Palackého) najdeme v dlažbě zasazenou podkovu krále Fridricha Falckého. Jeho kůň ji tady ztratil, když prchal po prohrané bitvě na Bílé hoře do Slezska. Říká se, že kdo si na podkovu stoupne, tomu se splní tajné přání! A k tomu nám zahraje zvonkohra na opačné straně náměstí! Vyhrává čtyřikrát denně (v 9, 12, 15,18 hod.). Co si přát víc?

6/ JIHLAVA

Hlava žháře Barabáše Jihlava čelila v historii nejen válkám, ale i četným požárům. Občas vzňaly při smažení koblihy na plotně, což se stalo několikrát! Dvakrát úmyslně požár založil jistý Vít Barabáš. A to už Jihlavským došla trpělivost. Byl mučen, popraven, ale podle pověsti se jeho hlava ze špalku skutálela do půlky náměstí k dnešní ulici U Mincovny. Kameník ji později vytesal pod arkýř a je tam dodnes. Někdo mu sahá na nos, ale nic to prý neznamená...

7/ ÚŠTĚK

Filmové dlaždice Tady můžeme překračovat a šlapat, jak je libo, nic bludného v tom není. Filmová stezka po Mírovém náměstí pobaví. Ocelové štítky v dlažbě po obvodu rynku nám připomenou filmy, které se tu točily. Mapka je k mání v infocentru nebo na mesto-ustek.cz.

8/ MĚLNÍK

Průhled do studny Bronzový prosklený prstenec oznamuje, že pod náměstím je nejširší studna v Česku a je přístupná z podzemí. Tam se dostaneme z infocentra.

9/ FRÝDLANT

Půdorys bývalé radnice Pomocí starších dlaždic je vytyčen půdorys bývalé středověké radnice. Stála uprostřed náměstí, zhruba před dnešní sochou Albrechta z Valdštejna. Upozorňují na to také tabulky zapuštěné do dlažby.

10/ BRNO

Vydlážděný půdorys kostela sv. Mikuláše Také Brno má svoji naznačenou siluetu. Uprostřed náměstí Svobody stál kostel, ale v roce 1870 byl zrušen. Dnes jeho dispozice rozpoznáme z dlažby.

11/ PŘÍBOR

Valouny v dlažbě Na zdejším klidném náměstí Sigmunda Freuda bychom si měli všimnout, po čem šlapeme. Dlažba je doplněna původními valouny z říčky Lubiny. Je použita také v uličkách a v podloubí. Nic pro jehlové podpatky.

NOVINKA V PRODEJI! KRÁSY ČESKÝCH NÁMĚSTÍ Jen za 99 Kč

Turisté, ale také gurmáni, zbystřete! Tápete, kam letos po Česku vyrazíte na túry? Už nemusíte! Nový bedekr nabízí tipy na šedesát nejzajímavějších náměstí, plácků, nádvoří a rynků. Vydejte se na výlety za krásami našich měst, za neopakovatelnou estetikou naší země, za architekturou, fontánami a kašnami, parky. Ale také za cukrárnami, kavárnami či hospůdkami, tedy za vším, co nabízejí historická centra. Vystoupejte na radniční či kostelní věže, sejděte do podzemí, zkrátka prožijte fenomén náměstí se vším všudy.


+48 UNIKÁTNÍCH SLEVOVÝCH KUPONŮ


Na vstupy do hradů, zámků, věží, galerií a na další výstavy, do divadel, obchodů nebo na masáže, slevy na moravské víno aj.

Kupujte u všech dobrých prodejců nebo na www.ikiosek.cz s dopravou zdarma.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.