Děsivá čísla o spánku: 61 % Čechů v noci trpí | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 30. května 2024

Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila

Děsivá čísla o spánku: 61 % Čechů v noci trpí

ilustrační foto
ilustrační foto (Unsplash)

Převalujete se, kontrolujete čas a sotva zavřete oči, už zvoní budík? Nebo sice usnete, ale po třech čtyřech hodinách procitnete a už nezaberete? Problémy se spánkem trápí 61 % obyvatel Česka. Obvykle si jen stýskáme a málokdo je opravdu řeší.

Ačkoliv se jedná o závažný problém s řadou důsledků pro kvalitu života, málokdo vyhledá odbornou pomoc. Na problémy se spánkem si podle aktuálního průzkumu stěžuje šest lidí z deseti. „Pouze pětina dotázaných se rozhodla problémy se spánkem řešit s lékařem, psychologem či medikací na předpis,“ řekla Zuzana Rabochová z analytické společnosti STEM/MARK.

Mnohem častěji nespavci sahají po úpravě návyků, z nichž se nejvíce osvědčila změna podmínek pro spaní, což pomohlo 87 % z nich. Naopak nejmenší efektivitu měla podle dat návštěva praktického lékaře. „U více než poloviny lidí, kteří se ho z tohoto důvodu rozhodli navštívit, se spánek nezlepšil,“ konstatovala Rabochová.

Nespavost = vznik nemocí

Nedostatek spánku nezpůsobuje jen ospalost, nenaladěnost či podrážděnost a nižší efektivitu v práci. Je prokázáno, že má spolupodíl na vzniku srdečního infarktu, mozkové mrtvice, Alzheimerovy choroby i zhoubných nádorů. Nespavci mají celkově nižší imunitu, a tak častěji trpí virózami a jsou náchylní ke vzniku řady dalších chorob. Mají horší pleť a nižší kvalitu vlasů. Popisované je také zhoršení plodnosti.

Kdy vyhledat pomoc?

Oddělení spánkové medicíny při Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ) sestavilo několik zásad. „Pokud nic ze zmíněného nepomáhá, je vhodné se obrátit na praktického lékaře, který mnohdy dokáže problém řešit sám, nebo pacienta odkáže na odborníka ve svém okolí,“ vysvětlila doktorka Tereza Dvořáková. Úspěšná je podle ní i specializovaná kognitivně-behaviorální terapie zaměřená na nespavost.

Přečtěte si
Josef124
18. 4. 2024 • 09:07

Já teda v noci ničím netrpím. Spím dobře celou noc. A od té doby, co máme nové matrace ze studené pěny z http­s://ww­w.ma­trac­ky.cz/ , tak se mi spí ještě líp. Dokonce se mi i pár krát stane, že se vzbudím před budíkem a to se mi dřív vůbec nestávalo .

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.