Bezmocní hasiči potřebují... Vrtulník za 915 milionů | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 14. dubna 2024

Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie

Bezmocní hasiči potřebují... Vrtulník za 915 milionů

Hasiči velkokapacitní vrtulníky potřebují jako sůl.
Hasiči velkokapacitní vrtulníky potřebují jako sůl. (Foto Profimedia, HZS, ara)

Až šest vlastních vrtulníků pro hašení lesních požárů nejen u nás, ale i v dalších evropských zemích, plánují pořídit hasiči. Nových mašin, zejména pro elitní Útvar rychlého nasazení, se v příštím desetiletí má dočkat i policie.

Obří požáry před dvěma lety v Českém Švýcarsku ukázaly, jak bezmocní z důvodu nedostatečné techniky čeští hasiči mohou být. Do likvidace se zapojily nejen malé policejní vrtulníky, se svými létajícími stroji vypomáhali také Slováci, Poláci, Němci i Italové. Do budoucna by však čeští hasiči měli disponovat vlastními stroji, jejich pořízení právě řeší. A na první vrtulník už získali i peníze od Evropské komise.

Při požárech v Hřensku jim pomáhali Poláci.

Přes 5 miliard

„Schválený grant ve výši 915 milionů korun pokrývá sto procent nákladů na pořízení vrtulníku určeného pro letecké hašení s kapacitou minimálně tří tisíc litrů hasební vody, související pozemní vybavení a výcvik pilotů,“ potvrdil Aha! Jiří Fröhlich, mluvčí Generálního hasičského sboru s tím, že nová helikoptéra by měla v Česku přistát do konce roku 2027. Výhledově však hasiči usilují až o 6 strojů, se kterými by vyráželi do hašení nejen v Česku, ale také do dalších evropských zemí. „Celkové pořizovací náklady na 6 vrtulníků, související pozemní vybavení a výcvik pilotů dosahují výše cca 5,4 mld. Kč, přičemž by mohla až polovinu hradit Evropská komise,“ dodal Fröhlich.

Přes armádu?

Hasiči také předpokládají, že druhá půlka strojů bude pořízena z českého rozpočtu, náklady by se mohly započíst do armádních výdajů. Stejným způsobem by se měly financovat také dva až tři velkokapacitní stroje, které hodlají koupit policisté. „Policie současné době připravuje technické specifikace pro budoucí výběrová řízení... Detaily typu vrtulníku a přesný harmonogram nejsou v současné době ještě známy,“ sdělila Aha! Irena Pilařová z policejního prezidia. S nákupem se podle schválené koncepce počítá do roku 2032. O potřebě koupit nové stroje především pro potřeby URNY, se mluví už několik let. Dnes musí elitní jednotka létat do akce ve více menších helikoptérách, případně žádat armádu o výpomoc.

Přečtěte si
ELLA Průšová
18. 2. 2024 • 19:39

Tak kde to vázne, lumpové! ? Na co čekáte!!

ELLA Průšová
17. 2. 2024 • 20:49

Fialo, přestaňte cestovat, stejně vás nikdo nikam nezve a koukej zakoupit místo Nutely, hasičům vrtulníky! Můžeš ho potřebovat i ty! Asi jsou ti záchranáři pro legraci!! Jsou to státní peníze, né tvoje, tak konej!

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.