Co může zkazit Vánoce: 6+1 událost, které stojí za pozornost | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 16. června 2024

Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf

Co může zkazit Vánoce: 6+1 událost, které stojí za pozornost

Vánoční stromek. (ilustrační foto)
Vánoční stromek. (ilustrační foto) (profimedia.cz)

Nejkrásnější svátky roku jsou tu. Nenechte si je zničit drobnými chybami, které podle pojišťoven a hasičů v tomto čase pravidelně děláme. Na co si dát bacha?

1. Svíčky bez dozoru

Vánoce jsou spojeny se svitem svíček. Podle hasičů vzplane v tomto období každoročně okolo 1200 požárů. Přibližně třetina z nich vzniká v domácnostech, nejčastěji od zápalek, svíček, prskavek a pyrotechniky. „Z našich reálných testů společně s hasiči vyplynulo, že hořící svíčka na vánočním stromečku dokáže proměnit pokoj ve žhavé peklo do dvou minut,“ varuje Jan Marek z Generali České Pojišťovny.

2. Zákeřný svařáček

Drobný přípitek, vaječňák či svařené víno si dopřeje i ten, kdo obvykle moc nepije. Nezapomínejte na to, že alkohol bývá u všech pojišťoven ve výlukách a ty mohou po posouzení míry zavinění alkoholem proplacení škody odmítnout. „Během vánočních svátků stoupá počet škod, u něhož musí pojišťovna tento faktor zohlednit,“ říká Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa. Nejnebezpečnější je to pro řidiče.

3. Frmol v kuchyni

O svátcích se kuchyně mění ve velkovýrobny jídla. Obvyklé menu zahrnuje několik chodů, několik druhů chlebíčků a nejrůznější cukroví. Tento frmol přináší nebezpečí. Podle průzkumu pojišťovny Generali se v minulosti při vánočním vyvařování zranilo 61 % Čechů, zatímco legendární zapíchlou kost v krku řešilo jen 39 procent lidí.

4. Plechy u obchoďáků

Parkoviště obchodních domů jsou před svátky semeništěm nehod. Řidiči jsou roztěkaní, nervózní a častěji zapomínají na pravidlo přednosti zprava. I když se jedná jen o plechy, pro viníka znamená nutnost vytáhnout před svátky nějakou tu tisícovku z kapsy navíc.

5. Světelná výzdoba

Rodinné domy i bytovky se rozsvěcují tisíci světélek. Při jejich instalaci je nutné myslet na potenciální úrazy elektrickým proudem nebo požáry z elektroinstalace. Jak varuje Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa, nejlevnější světla někdy nemají potřebné atesty. Rozhodně se vyvarujte použití interiérových světélek venku, protože to může být smrtící chyba.

6. Nebezpečný úklid

Aby Ježíšek přišel do čistého, smýčí se ve sklepech a spížích, myjí se okna, dveře, třídí se dlouho nepoužívané věci. Pravidelně před Vánocemi přibývá úrazů pádem ze štaflí, případně zranění na kluzkých či naleštěných površích.

7. Dárkové podvody

Polovina dárků se dnes kupuje on-line a i pro podvodníky jsou svátky žně. Nejvíce škod se týká falešných e-shopů, opožděných dodávek či rovnou nedodání objednaného zboží, popřípadě zneužití platební karty. Vždy si zkontrolujte, zda obchod používá zabezpečenou adresu (https) a vyžadujte aktivní zabezpečení 3D secure. Vhodné je i použití virtuální karty vygenerované jen pro jeden nákup. I kvůli reklamaci si prověřte to, kde má e-shop sídlo a jak probíhá reklamační řízení.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.