Frýdlant má po 40 letech zpět svatostánek plný drahokamů! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 22. února 2024

Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk

Frýdlant má po 40 letech zpět svatostánek plný drahokamů!

Tento svatostánek se 40 let považoval za ztracený.
Tento svatostánek se 40 let považoval za ztracený. (Foto Aha! – J. Gartnerová, archiv R. Macury)

Někdo ho ukradl, nebo snad schoval, aby nepřišel k úhoně? Nad osudem drahokamy vyloženého svatostánku z Frýdlantu nad Ostravicí se 40 let vznášely jen otazníky. Na kloub jeho zmizení přišel až nový farář Roman Macura díky přednášce o historii kláštera.

Tam poprvé uviděl, jak vypadal, a začal po něm pátrat jinde, než kde hledali před desítkami let jeho předchůdci. S pomocí přátel a zmínky v jedné knize ho stopy dovedly do farního kostela ve Slatině u Bílovce na Novojičínsku. A bingo, byl tam! Nyní opět zdobí vzácnou, útulnou a 140 roků starou kapli ve středisku sociálních služeb jako kdysi.

Lidé se původně mylně domnívali, že relikvii z 19. století někdo ukradl. Je celá ze zlatého bronzu, vyložená drahokamy a polodrahokamy ze šperků, které zdědil kardinál Fürstenberk po rodičích. Skutečnost, která vyplavala na povrch, je ale všechny překvapila. Svatostánek vzal s sebou tehdejší farář Josef Trtík, když ho v 80. letech převeleli na nové působiště do Slatiny. „Bál se, že by ho někdo mohl zničit,“ vysvětlil mluvčí ostravsko-opavské diecéze Ondřej Elbel. 

„Vůbec jsem netušil, že ten svatostánek není náš,“ divil se nálezu současný slatinský kněz Piotr Kowalski. Tomu se podařilo získat náhradní relikvii z Nizozemska. „Z našeho příběhu vyplývá, že spolu lidé musí komunikovat. Jen díky vzájemnému sdílení se svatostánek povedlo najít,“ uvedla Zuzana Poppek ze střediska sociálních služeb, která svou přednáškou o historii nové pátrání odstartovala.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.