Opuštěný Pyramiden na Špicberkách: Město duchů!
V opuštěných obývácích se pod nánosem prachu stále nacházejí drahá piána, vybledlé rodinné fotografie a rozbité čajové sady. Paneláky, divadelní sál nebo (kdysi moderní) plavecký bazén ale už 25 let zejí prázdnotou. Čas jako by se v nich nadobro zastavil. Daleko za polárním kruhem leží městečko Pyramiden, které už čtvrt století obývají pouze polární medvědi, lišky a duchové.
Na celou scenérii dohlíží kamenná hlava Lenina. Podobně jako ukrajinská Pripjať u Černobylu nabízí i město Pyramiden, pojmenované podle blízké hory stejného tvaru, úchvatný pohled do minulosti a běžného života jeho někdejších obyvatel. Na Špicberkách založili tuto osadu Švédové, v roce 1927 ji ale odkoupil Sovětský svaz. A ten si zde vybudoval utopickou hornickou metropoli uprostřed ničeho.
Město na ostrovech daleko na severu mělo okolo 1000 stálých obyvatel, v dobách největší slávy skoro 5000. Pro manželky a potomky horníků bylo nachystáno město snů – Pyramiden mělo knihovnu, velké divadlo, sportovní halu, plavecký bazén, pro děti množství volnočasových kroužků. Kvalita života tady v pustině výrazně převyšovala tu v pevninské části SSSR.
Jak ale šla desetiletí, těžba uhlí, na níž bylo město závislé, se stávala stále dražší a nevýhodnější. Vše vyvrcholilo v roce 1998, kdy se společnost Artikugol rozhodla těžbu úplně zrušit. Evakuace obyvatel z ostrova pak proběhla tak rychle a zmateně, že většina rodin si stihla zabalit jen to nejnutnější. V Pyramidenu se tak zastavil čas a všední život i sovětská architektura zůstaly zakonzervované v dobách největšího rozkvětu. Opuštěné sídlo dnes chodí obdivovat především turisté a divoká arktická zvěř.
Čeští výzkumníci
Pouhých 5 km od Pyramiden se nachází terénní stanice České arktické výzkumné stanice Josefa Svobody. Ta patří k Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích.