2 miliony lahví svatomartinského: 11. 11. v 11 hodin! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 3. března 2024

Svátek slaví Kamil, zítra Stela

2 miliony lahví svatomartinského: 11. 11. v 11 hodin!

Na záklopce musí být napsáno Svatomartinské s ročníkem na hrdle.
Na záklopce musí být napsáno Svatomartinské s ročníkem na hrdle. (Foto ČTK/Václav Šálek)

Dlouho se báli o kvalitu hroznů. Nyní vinaři září blahem. Víno má vysokou přírodní cukernatost a bude chutnat i mlsnějším jazýčkům. Letošní svatomartinské bude vysoce kvalitní.

„Kvalita hroznů byla perfektní. Letošní rok přitom nebyl kvůli počasí vůbec jednoduchý,“ řekl Aha! David Šťastný z vinařství Chateau Valtice. Pod značkou Svatomartinské dodá jen toto vinařství na trh 115 tisíc lahví.

Nadšen mladými víny je i Petr Gondáš z Národního vinařského centra. „Müller Thurgau vyniká tóny zralé bílé broskve se šťavnatými kyselinami. Muškáty moravské jsou nádherně citrusové, některé s dotekem zralého kiwi,“ navnadil chuťové buňky. Výtečné podle něj bude i Veltlínské červené rané s lehkou vůní s tóny manga, limety a dalšího exotického ovoce.

Růžová vína mají podle něj všeobecně příjemný dotek jahodového jogurtu nebo tóny lesního ovoce. Červená nesou vůni fialek. Prodávat svatomartinská vína mohou vinaři až od 11. listopadu od 11 hodin. Pro nedočkavce mohou ale do té doby nabídnout tzv. první letošní víno. To už se nyní dostává na trh. Jde zejména o odrůdy Sylvánské zelené, Müller Thurgau a Svatovavřinecké.

Olga Hřebačková kontroluje lahve.

Uspěla většina

Vinaři letos požádali o značku Svatomartinské pro 285 vín, uspělo 272 z nich. Ostatní mají možnost zapracovat na kvalitě vína a přihlásit ho ještě do druhého kola za týden.

Zlom roce 2011

Popularita začala prudce stoupat v roce 2011. Od té doby se každoročně vyprodukuje a prodá přibližně dva miliony lahví. Přibližně stejné množství ho bude i letos.

Důležitý symbol

Vína se nesmí nalévat ze sudů, ale výhradně z lahví, na nichž je logo Martina na bílém koni. Tradice začala v době císaře rakouské monarchie Josefa II. (1780 – 1790).

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.