Kluk s Downovým syndromem zátěží? Hraje bowling, plave a lyžuje! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 18. června 2024

Svátek slaví Milan, zítra Leoš

Kluk s Downovým syndromem zátěží? Hraje bowling, plave a lyžuje!

Není aktivita, do které by se nepustil.
Není aktivita, do které by se nepustil. (Foto Komunitní centrum Motýlek)

Erika Vosáhlová (49) z Prahy se s manželem těšila na miminko. Po dvou spontánních potratech věřila, že to napotřetí vyjde. Narození Mikuláše před 20 lety ale rodičům převrátilo život naruby. Hoch má Downův syndrom.

Mikuláš se narodil o pár týdnů dřív. První pocity štěstí vystřídal šok. „Manžel dostal sprchu hned na chodbě. Mezi jinými maminkami mu sdělili, že Mikuláš má Downův syndrom,“ vypráví Erika. Ani ji prý doktoři nešetřili. „Genetička mi nad inkubátorem řekla, že má opičí rýhy na rukách a volnou kůži na krku. Tím mi vlastně oznámila, že naše vytoužené miminko je postižené,“ vzpomíná.

O Downově syndromu tehdy nevěděli téměř nic. „Místo rad jsme dostávali informace, které nás ještě víc děsily. Říkali nám, že tyto děti mají hodně přidružených vad, nevidí, neslyší, mívají srdeční vady. Nabádali nás spíše k tomu, abychom Mikuláše odložili, pokud si nechceme zničit život,“ líčí Erika.

Rodiče se proto rozhodli umístit syna do kojeneckého ústavu. „Byli jsme v šoku a mysleli jsme si, že péči o něj nezvládneme,“ vysvětluje Erika a dodává: „Dostali jsme čas na srovnání myšlenek a o syna pečovali doma alespoň o víkendech. Po třech týdnech jsme ho tam už nevrátili. Vlastně nás až překvapilo, že se vyvíjel jako zdravé miminko, jen pomaleji,“ dodává chlapcova matka.

Takhle tříletý Mikuláš trénoval s maminkou Erikou (vpravo) a canisterapeutkou svoje pohybové schopnosti.

Ve třech letech začal Mikuláš s pomocí asistentky chodit do běžné mateřské školy. Tam navštěvoval i svůj první kroužek – muzikoterapii. Dnes má ještě brášku (10) a sestřičku (7), jezdí s tátou na výlety na kole. Dobře plave a umí i lyžovat, k tomu ho zase vede máma. Okolí stále překvapuje tím, jak svoje dovednosti dále rozšiřuje. Nedávno se naučil sekat zahradu na traktůrku.

Šroubuje i řeže pilou

Hodně samostatnosti se Mikuláš naučil nejen na speciální základní škole a nyní na střední škole praktické. Důležité je v jeho životě Komunitní centrum Motýlek, kam přišel poprvé v pěti letech a navštěvovat ho může až do 23 let. Učí se tam řezat pilou i zacházet se šroubovákem. Práce Mikuláše naplňuje a je rád užitečný.

Můžete pomoci

Díky Motýlku může Mikuláš své dovednosti trénovat i na Chatě Lužanka v Lužických horách. Sto let starou roubenku centrum získalo v roce 2018. Při táborových pobytech tu mají děti šanci vyzkoušet si soběstačnost a nacházejí zde kamarády. Chatě však chybí bezbariérová koupelna. Proto Motýlek otevřel na Donio sbírku: www.donio.cz/jana.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.