Pomalejší růst důchodů: Co se změní, až to podepíše Pavel | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 23. července 2024

Svátek slaví Libor, zítra Kristýna

Pomalejší růst důchodů: Co se změní, až to podepíše Pavel

Senátem prošly změny v důchodech hladce. Prezident Pavel novelu podepíše nejspíš po návratu z dovolené
Senátem prošly změny v důchodech hladce. Prezident Pavel novelu podepíše nejspíš po návratu z dovolené (Blesk: J. Koťátko, M. Rušinová/Profimedia.cz)

Ve Sněmovně se kolem důchodové novely strhla přestřelka mezi opozicí a vládou, která zabrala celé 3 jednací dny. Senátem ale včera prošly změny v penzích už po dvou hodinách. Teď se ještě čeká, jak se k věci postaví prezident Petr Pavel (61).

Pro vládní novelu kývlo 51 z 61 členů horní komory Parlamentu. Co se tedy pro příjemce penzí pravděpodobně změní? Do řádné lednové valorizace se bude nadále započítávat míra inflace v celé výši, růst důchodů však nebude již o polovinu růstu reálných mezd, ale jen třetinu. Podle ministra práce Mariana Jurečky (42, KDU-ČSL) jde o nezbytné opatření. „Vysoká inflace způsobila, že stávající důchody se tak trochu utrhly ze řetězu, proto se musíme vrátit k valorizačnímu pravidlu platnému před rokem 2018, tedy ke snížení podílu ½ růstu reálných mezd na ¹/3 růstu reálných mezd,“ uvedl k tomu již dříve. Současné mimořádné valorizace, které nastávají při vyšším růstu cen, má pak podle schválené novely nahradit dočasný přídavek.

Zároveň se mění podmínky pro odchod do předčasného důchodu. Doba, kdy do něj člověk může odejít, se zkrátí z dosavadních pěti let na tři roky. „Do předčasného důchodu může odejít pouze ten, kdo dosáhne věku o 3 roky nižšího, než je standardní věk odchodu do důchodu a zároveň má splněnou dobu pojištění alespoň 40 let,“ dodal ministr. V případě předčasného odchodu do penze se má zvýšit také krácení výplaty.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.