Letní astronomický jev: Stříbrná záře v nejhezčí podobě

Krásná podívaná se odehrála na nočním nebi uprostřed týdne v Jaroměři na Náchodsku. Astrofotograf Zdeněk Bardon na něm vyfotil svítící oblaka, která lze spatřit jen v létě a vzácně v tak nádherné podobě.
Noční zářící oblaka je možné pozorovat v červnu a v červenci. Jelikož ale není pravidlem, že se objeví každou noc a ne, vždy v krásném provedení, ten kdo je v ní spatří, což bývá obvykle mezi 22. hodinu a půlnocí, nebo pak časně ráno mezi druhou a čtvrtou hodinou zejména nad severním obzorem, se tak stává svědkem jedinečného okamžiku.
Nádhera před svítáním
Kouzelně svítící mraky zachytil Zdeněk Bardon o půl čtvrté ráno. „Jelikož chodím pozdě spát a dívám se často na nebe, měl jsem štěstí, že jsem na svítící mraky trefil v době, kdy byly tak parádní, rozsáhlé. Letos ještě takové nebyly, a navíc se nestává, aby se takto povedly až na konci sezony jejich výskytu, kdy už se to nečeká,“ řekl astrofotograf. Za svůj život viděl krásně svítící oblaka jen asi třikrát.
Nízko pod obzorem
Noční svítící oblaka jsou vidět asi 85 kilometrů nad zemským povrchem v době, kdy je ve vyšších vrstvách atmosféry okolo minus 130 stupňů, což je právě v letním období. Vznikají nabalováním ledových krystalků na prachové částice z meteorického prachu a sopečné erupce. Oblaka rozptylují záření ze Slunce, které se v červnu a červenci v době soumraku vyskytuje hluboko pod obzorem. „Je v té době v úhlu nasvícení, který je ideální k rozsvícení těch částic v atmosféře,“ vysvětlil Bardon.
Blíží se Perseidy
Léto je obdobím mnoha zajímavých astronomických jevů. Brzy se naskytne příležitost sledovat meteorický roj Perseid. Prachové částice zvané meteoroidy při něm padají k Zemi a v atmosféře zazáří jako meteory. Jev se objevuje už ke konci července, svého vrcholu ale dosahuje okolo 12. srpna. „Je to hezká podívaná pro rodiny s dětmi. Ideální doba k ní nastává obvykle po 23. hodině,“ doporučuje Zdeněk Bardon.