Ukrajina dostane od Američanů obávanou munici

V rámci další vojenské pomoci z USA obdrží Ruskem napadená Ukrajina i obávané kazetové bomby. Ty mají velmi ničivé plošné účinky, ale až 30 % granátů nemusí při dopadu explodovat. Představují tak nebezpečí pro civilisty i desítky let po skončení konfliktu.
Kazetová bomba funguje jako kontejner, který v sobě skrývá až stovky malých bomb (submunice). Je odpalována ze země nebo ze vzduchu a v určité fázi letu se rozpadne na tuto submunici, která pak při dopadu na zemi exploduje. Tento typ zbraně tak dokáže svoji ničivostí pokrýt velký prostor. Kromě kazetové munice obdrží Ukrajina i další zbraně za zhruba 17,4 miliardy korun. „Bylo to z mé strany skutečně těžké rozhodnutí. Ukrajincům dochází munice,“ uvedl k tomu americký prezident Joe Biden (80).
Časté vady
Vzhledem k množství submunice, které jedna kazetová bomba obsahuje, existuje značné riziko, že některé nálože při dopadu neexplodují. Podle poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jakea Sullivana se chybovost u dodané munice Ukrajině bude pohybovat kolem 2,5 %. Zpráva pro americký Kongres z roku 2022 ovšem uvádí, že v reálném použití je podíl nevybuchlých náloží mnohem vyšší. Může se tak pohybovat od 10 do 30 procent vypouštěné submunice.
Malý zabiják
Chybovost náloží představuje nebezpečí především pro civilisty, kteří se s nimi mohou dostat do kontaktu i po skončení války. Malé granáty totiž mohou na místech bojů ležet i desítky let po konci konfliktu. Proto se řada zemí zavázala, že tento typ zbraně nebude používat. Úmluvu o zákazu kazetové munice podepsalo přes 120 zemí světa včetně Česka. Signatáři ovšem nejsou například USA, Rusko, Ukrajina, Indie či Brazílie.
Kreml zuří
Poskytnutí kazetové munice Ukrajině se dostalo pod silnou kritiku Ruska. To uvedlo, že touto dodávkou se USA v podstatě přiznaly k páchání válečných zločinů na Ukrajině.