Riziko zvýšených letních teplot: Chlaďte i hlavu!

Máme to pořád dokola, každé léto jsou věcí debat nastalá horka. Skloňujeme slova jako dehydratace, přehřátí organismu, odpočinek. Všechno sedí. Pitný režim je zásadní, nezdržovat se na poledním slunci alfou omegou klidného »dožití« večera (či konce léta). Dávat si pozor na nálady, na to ovšem nemyslíme.
Proč jsou lidé v horku unavení, to ví medicína přesně. Organismus proti přehřátí roztáhne cévy, aby k pokožce proudilo více krve, která se takto ochlazuje a její teplo do sebe pojme kůže. Ta se chladí pocením, přičemž tělo přichází o nezanedbatelné množství vody. Horkem zahuštěná krev navíc širší průtok potřebuje, jsou to spojené nádoby. A právě roztažené cévy znamenají pro srdce větší výkon, zrychlí se metabolismus. Srdce pumpuje jako splašené, ovšem pro mozek zbude méně krve, to je logické. Kromě únavy to ovlivňuje i části mozku jako frontální lalok, který kontroluje emoce a impulzivitu! Únava jde ruku v ruce s podrážděností, absencí sebekontroly.
Zločin jen kvete
Na tohle téma existují americké studie o zvýšené agresi ve společnosti v závislosti na vyšších teplotách. V létě stoupá zločinnost, např. ve Střední Americe na 100 tisíc lidí připadá 26 vražd a v rovníkové Africe je to 20 vražd. Jih Itálie má mnohonásobně vyšší zločinnost než severní, což ale také souvisí s mafií a migrací, avšak násilí tam prostě je. V létě vyskočí zločinnost v Neapoli o 8 % (na čemž se ovšem podepisuje i turismus!). V horku se také hůře rozhodujeme, pomaleji přemýšlíme a neměli bychom od sebe očekávat zázraky. Zvykněme si na to, že se sníží naše produktivita, reakční schopnosti, úsudek. Tehdy také dochází ke konfliktům v práci i doma.
Co z toho vyplývá?
Americké věznice investují do klimatizace a napájení trestanců ve snaze předejít násilí a vzpourám. Zaměstnavatelé nutí pracovníky do poledního klidu a přesouvají penzum práce na stavbách do ranních a odpoledních hodin. Osobní zájem velí k zodpovědnému režimu, což znamená pít pravidelně od ranních hodin, a ne až ve chvíli, kdy máme žízeň. To už bývá pozdě. Přes poledne je zásadní šetřit aktivitou a ukrývat se před přímým sluncem. Podstatný je princip sebekontroly a tolerance, tzn. počítat do deseti než řešit i drobné konfrontace s horkou hlavou. Jednak se tím ještě víc vyčerpáváme, a stejně zpravidla ničeho nedosáhneme.
Víte, že...
...vysoké teploty nesvědčí lidem s depresemi a jejich tíže se mocně prohlubuje? Naopak úzkostným lidem se při vlnách veder často uleví.