Sekačky zabijí ročně 60 tisíc srnčat: Schovávají je pod koše na prádlo

Koše na prádlo u louky či na polní stezce nejsou vyhozený odpad, ale ukrývají zachráněná srnčata či koloušky před sekačkami. Ty nyní vyjíždějí do terénu na spoustě míst Ostravska i Frýdecko-Místecka.
„Koše se nesmí zvedat, jinak hrozí nebezpečí, že z nich srnčata vyběhnou zpět na louku a zabije je zemědělská technika. Hned po sekací práci jsou mrňousové propuštěni a mohou se vrátit k maminkám,“ uvedl Jan Kubík z Ostravy. Myslivci a majitelé luk také hledají dobrovolníky, kteří by jim pomohli vynášet mláďata z trávy, než do ní vjedou sekačky, které je usmrtí nebo poraní. Umírají pak dlouho a v bolestech, zatímco plačící srna se ještě několik dní vrací na louku a mládě zoufale hledá.
Pomáhají i drony
Často se stane, že člověk stojí pár kroků od dobře ukrytého srnčete a nevidí ho. Naopak dron s termovizí ho přesně lokalizuje a myslivci s dobrovolníky pak jdou najisto. A právě na nákup dronů pořádá spolek Stop sečení srnčat na webu donio.cz sbírku. Nakoupené drony pak rozdělí tak, aby se podařilo zachránit co nejvíce mláďat.