Erdogan dál prezidentem Turecka: Vztahy s Ukrajinou a Ruskem se nezmění! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 26. září 2023

Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš

Erdogan dál prezidentem Turecka: Vztahy s Ukrajinou a Ruskem se nezmění!

Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip Erdogan (Foto Reuters a ara)

Prezidentské volby v Turecku vyhrál stávající vládce Recep Tayyip Erdogan (69). Ten už vládne v zemi dlouhých 20 let. Změní se jeho politika vůči Západu?

Turecko je členem NATO od roku 1952 a celkem 24 let má také statut kandidátské země Evropské unie. S oběma institucemi ale Ankara nemá zrovna ideální vztahy. Podle poradce českého prezidenta Tomáše Petříčka (41) se žádná změna vůči Bruselu konat nebude. Posun by ale mohl přijít v rámci Aliance, ve které Erdogan blokuje přijetí Švédska.

Nelíbí se mu hlavně, že Stockholm pomáhá Kurdům. „Kampaň v Turecku se nesla v nacionalistické rétorice a byla vyhrocená. Po vítězství by se to ale mohlo změnit a Erdogan by mohl být vstřícnější k hledání kompromisů,“ je přesvědčen exministr zahraničí a dodává, že postoj Turecka k ruské agresi na Ukrajině se nezmění. Ankara sice podporuje Kyjev, ale nadále si udržuje i nadstandardní vztahy s Moskvou.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.