První český bicykl H2 Bike: Jezdí jen na vodík! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 4. března 2024

Svátek slaví Stela, zítra Kazimír

První český bicykl H2 Bike: Jezdí jen na vodík!

Vývojář Pavel Vašek.
Vývojář Pavel Vašek. (Foto Aha! – Karel Janeček)

Během dvou měsíců postavili na rámu elektrokola vývojáři v Ostravě první vodíkový bicykl v Česku.

Ostravští vývojáři vymýšlí úsporné moderní technologie. „Náš vodíkový pohon umožní zelené cestování. Bicykl jede na jednu lahev do 150 kilometrů bez zásahu do životního prostředí,“ říká vývojář Pavel Vašek.

Jde podle něj o první vodíkové kolo v Česku, které má vozit obyvatele po nově vznikajícím vodíkovém městečku v Ostravě. „Má být vzorem, který i ukáže, jaké to bude v budoucnu,“ uvedl Vašek. Vodíkem napájené kolo H2 Bike dozná ještě vylepšení podle aktuálních trendů v ekologii a technice.

Jak to funguje

Podkladem vodíkového kola je elektrokolo. „Základ vytváří čerpání vodíku z lahve pod tlakem dvou set barů. Vodík jde do palivového článku za sedačkou, který pohání nábojový motor v zadním kole. Takže primárním pohonem kola je vodík,“ popsal Vašek.

Přečtěte si
VlastimilCech1
20. 2. 2023 • 17:42

Kde budou ten wunderrat tankovat? Kolik stojí náplň? Budeme ji platit my, daňoví poplatníci? Jak daleko doletí hydrogencyklista po havárii a výbuchu vodíku? Bude se opravdu tento kus jmenovat "Hindenburg"?

AHel
15. 2. 2023 • 09:12

No nevím v Arabských emirátech na celosvětové konferenci řekli vodíku STOP. Tak nevím, nevím, jak s tím vývojem teda tedy!

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.