Úkaz na české řece: Kachna jako špion

Dlouhá cesta z Ruska jej neodradila, usídlil se v Roudnici nad Labem. Samec vzácné kachny zahnízdil na řece Labi pod Špindlerovým mostem. Špionáž se ale nekoná, turpan hnědý se jen přiletěl ohřát.
Běžný člověk si ho v řece ani nevšimne, když ale padne do oka odborníkům, vyrazí jim jeho přítomnost v českých řekách dech. Turpan hnědý totiž běžně žije v oblasti Sibiře a na severu Asie. „Spolu s ornitologem Stanislavem Chvapilem jsme objevili tohoto vzácného zimního hosta při Mezinárodním sčítání vodního ptactva,“ přiblížil místní ornitolog a člen České společnosti ornitologické Michal Vlasatý, který vzácnou kachnu také vyfotil. Oba byli z objevu velmi nadšeni. „V době sčítání byly dvě, pod roudnickým mostem zřejmě mladý samec a v úrovni Dobříně pak samice, která tu však druhý den už nebyla,“ doplnil Vlasatý.
Na řekách výjimečně
Ke svému zimování si turpan vybírá spíše pobřeží Tichého a Atlantického oceánu. Výjimečně se vyskytne i na našich vodách, řeky ale většinou vynechává. „Přednost dává zejména větším vodním plochám, v Ústeckém kraji to bývá vodní nádrž Nechranice, jezero Most a jezero Milada,“ vysvětlil ornitolog s tím, že tento druh je celosvětově považován za zranitelný.
Jak ho poznat?
Turpan hnědý je středně velký druh kachny z řádu vrubozobých. Má tmavohnědou barvu s bílými pruhy v oblasti křídel. Dospělý samec má navíc půlměsíčitou bílou skvrnku pod okem a světle oranžově lemovaný zobák. Samice je o něco světlejší, s proměnlivou kresbou na hlavě.