Slovenský hotel Morava zavírá po 92 letech: Anděli, kam pojedete na hory? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 2. února 2023

Svátek slaví Nela, zítra Blažej

Slovenský hotel Morava zavírá po 92 letech: Anděli, kam pojedete na hory?

Hotel Morava, jak ho znali lidé už v roce 1930 a do kterého se jezdí dosud za krásami Tater.
Hotel Morava, jak ho znali lidé už v roce 1930 a do kterého se jezdí dosud za krásami Tater. (Foto Hotel Morava, Turistika.cz, ara)

Krásně, krásně je tady, teploučko, komfort, pohodlíčko, to mám rád! Tak si pochvaloval legendární revizor Gustav Anděl dovolenou na horách. Hotel, kde se kochal divy slovenských Tater, teď po 92 letech zavírá! Čeká ho velkolepá rekonstrukce.

Prvorepubliková zotavovna a dnešní hotel Morava byla v centru Tatranské Lomnice vybudována podle návrhu významného českého architekta a urbanisty Bohuslava Fuchse (1895 – 1972) v roce 1930. U nás se stavba nejvíce proslavila, a díky pravidelným zimním reprízám je nezapomenutelná, díky filmovému příběhu bručounského pražského revizora Gustava Anděla (Jaroslav Marvan, 1901 – 1974). Právě ve zdech současného zážitkového retro hotelu uspořádal režisér Bořivoj Zeman (1912 – 1991) v pořadí druhou filmovou odborářskou rekreaci pro snímek Anděl na horách (1955).

V něm si Gustav chce tajně proklepnout nastávající ženu svého syna Mirka. Do zařízení umístěného přímo pod Lomnický štít, 300 metrů od lanovky na Skalnaté pleso, se jezdí dosud. A kupodivu se tu stále konají rekreace ROH, byť jen jako zážitkový retro program pro hosty. Teď místo čeká komplexní rekonstrukce, je totiž poslední stavbou v Tatrách, která jí od socialismu neprošla. Opravy se tu realizovaly naposledy roku 1971. Snad ani v novém kabátě neztratí své funkcionalistické kouzlo.

Jeden tým

Jako tým, který provozuje hotel celým svým srdcem a jediným cílem – vytvořit zážitek, se představují provozovatelé Jozef Ondrejka a ředitelka Iveta Šestáková. „Morava je můj život a těžko se mi odchází. Tento hotel, který se stal ikonou, si rekonstrukci jistě zaslouží,“ řekla serveru Čas.sk po 18 letech vedení zařízení. „V roce 1973 jsem sem přišla s maminkou, která zde začala dělat jako 17letá pomocnici v kuchyni a do důchodu odcházela jako vedoucí pokojských. Pobíhala jsem tu ještě jako dítě... Bude mi to tady moc chybět,“ dodala.

Víte, že...

...Jaroslav Marvan se díky natáčení poprvé v životě podíval do Tater?

...herci si zimní Tatry užívali tak naplno, že Marvan část filmu točil se zlomeným kotníkem, podvrkli si jej i Josef Kemr a Stela Zázvorková.

...tvůrci plánovali natočit ještě třetí díl Anděl u moře, nakonec z nápadu sešlo?Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.