Světce z něj udělal jeho vlastní vrah: Co nevíte o Václavovi? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 30. listopadu 2022

Svátek slaví Ondřej, zítra Iva

Světce z něj udělal jeho vlastní vrah: Co nevíte o Václavovi?

Pomník svatého Václava na Václavském náměstí
Pomník svatého Václava na Václavském náměstí (Blesk:Jiří Rubeš)

Kníže míru, spravedlivý soudce i mnich na trůně. Tak popisují svatého Václava historické legendy. Celý svět ho zná jako dobráka a svatého krále. Zítra slavíme výročí jeho zavraždění.

Karel IV. ho zbožňoval

Císař Karel IV. uctíval sv. Václava natolik, že pro jeho lebku nechal zhotovit Svatováclavskou korunu, nejstarší a nejhonosnější součást korunovačních klenotů českých králů. Určil také přísná pravidla, kdy může být koruna a korunovační klenoty vystavovány. Jménem Václav pojmenoval i svého prvorozeného syna.

Jeho meč sloužil k obřadům

Svatováclavský meč, který se používal k pasování rytířů v průběhu korunovace českých králů, je údajně mečem, jejž kníže Václav nosil. Jílec je z 13. století a textilní dekorace nechal zhotovit Karel IV, ale čepel prý pochází z 10. století, tedy z doby života sv. Václava.

Zemřel mladý

Přestože z historických pramenů víme, že byl Václav zavražděn svým bratrem 28. září, o roku, kdy se tak stalo, se vedou spory. Bylo to pondělí, a to připadá na léta 929 nebo 935. Současní historici se sice přiklánějí k pozdějšímu datu, ale starší prameny volily spíš dřívější datum. Zemřel tak ve věku 22 nebo 28 let.

Náš první světec

Václav se stal světcem už tři roky po své smrti. Paradoxně za to může jeho vrah, bratr Boleslav. Ten jeho tělo nechal přenést do Prahy, do rotundy Sv. Víta, kde leží dodnes. Jen rotunda se mezitím rozrostla na honosný chrám.

Zázraky až po smrti

Legendy přisuzují Václavovi celou řadu zázraků, většinu až posmrtně. Již před svou smrtí měl ale prorockou vizi o smrti své babičky Ludmily a podařilo se mu porazit nepřátele bez boje tím, že se po jeho boku zjevili andělé a na jeho čele zářící kříž. V souboji s bratrem Boleslavem prý vykryl jeho ránu, vyrval mu z ruky meč, ale útok neopětoval a byl přemožen Boleslavovými pohůnky. Na místě vraždy se prý krev nechtěla do země vsáknout hned několik dní a tři roky po smrti, při přenášení do Prahy, prý Václavovo tělo netlelo, ale vonělo.

Je patronem piva

Svatý Václav je patronem piva a sladařů již od dob Karla IV. Ten ho za ochránce českého piva ustanovil už v roce 1357.

Byl to blonďák

Podle antropologických zkoumání ostatků se zjistilo, že měl štíhlý a protáhlý obličej, byl na svou dobu vysoký a pravděpodobně i světlé barvy vlasů.

Panství jen kolem Prahy

Václav ovládal za svého života území zhruba 30 km kolem Pražského hradu. S okolními knížaty i válčil.

Lebka na místě činu

Na výročí úmrtí sv. Václava se do Staré Boleslavi, ke chrámu, kde byl Václav zabit, koná pouť. Na 24 hodin se do města vrací i relikvie, Václavova lebka.

Věčný vládce

Václav byl už ve 12. století prohlášen věčným vládcem české země.

Světová osobnost

Přestože panoval na poměrně malém území, jeho svátek slaví katolíci po celém světě, protože je součástí celosvětového Římskokatolického kalendáře. Zpívá o něm i stará a velmi oblíbená anglická koleda Dobrý král Václav (Good king Wenceslas), díky níž se jeho jméno rozšířilo do zámoří i zbytku světa.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.