Kyberpodvodníci útočí: Jak ochránit peníze v bance | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 25. září 2022

Svátek slaví Zlata, zítra Andrea

Kyberpodvodníci útočí: Jak ochránit peníze v bance

.
(pixabay.com)

Kyberpodvodníci míří na peníze uložené v bance. Vymýšlejí stále nové fígle, jak z vašeho bankovního účtu vysát každou korunu.

Útoky kyberpodvoníků jsou stále sofistikovanější a rychle jich přibývá. Navíc neustále mění způsoby, jak vás o peníze připravit. Nejnovějším trikem jsou falešné weby bank. Stránky vypadají jako originální web banky, jde ale o podvodné odkazy, kvůli kterým mohou lidé přijít o peníze. Česká bankoví asociace proto doporučuje před zadáním přístupových údajů zkontrolovat adresu. Bezpečnější je zadávat ji přímo do řádku pro webové adresy, nikoli pomocí vyhledávače. Falešné weby se totiž často tváří jako placená reklama a odkaz se může zobrazit jako první v řadě.

Sázka na nepozornost

Vytáhnout z vás čísla platebních karet nebo hesel do internetového bankovnictví se podvodníci snaží pomocí tzv. phishingu. Vydávají se za někoho důvěryhodného (banku, policii atd.) a snaží se od vás získat důležité informace. „Pachatelé využívají nepozornosti nebo neznalosti klientů,“ vysvětluje Robert Kuba, šéf oddělení řízení rizik Global Payments. Lidé jsou totiž tak zahlceni úkony, jako jsou potvrzovací sms nebo přijímání cookies, že to snižuje jejich pozornost a snahu cokoliv číst. „Uživatel přestane přemýšlet nad tím, co dělá, a protože ho podvodník provází krok po kroku procesem, který vypadá důvěryhodně, uvěří tomu a často udělá přesně to, co se po něm chce,“ popisuje.

Falešný formulář na on-line bazaru

Častým cílem jsou i internetové bazary. Podvodník se tváří, že od vás chce koupit zboží a aby vše zjednodušil, pošle vám formulář pro dopravu. Vy pak do formuláře vyplníte své osobní údaje, číslo a platnost karty a někdy dokonce pin. Pak podvodník požádá o ověření skrze bankovní aplikaci nebo sms, a pokud ho poslechnete, získá tím tzv. token, který mu umožní přístup do vašeho bankovního účtu.

Útok na účet

Podvodníci se často snaží nabourat přímo do vašeho bankovního účtu. „Budou se vás snažit přesvědčit, že je nutné aktualizovat váš počítačový systém nebo vám nabídnou pomoc s provedením platby. Šikovnou manipulací se vás pokusí donutit, abyste jim povolili vzdálený přístup do vašeho počítače a pustili je do internetového bankovnictví. Pokud jim to dovolíte, dokážou během pár vteřin převzít váš účet a znemožnit vám do něho přístup,“ varuje Robert Kuba.

Rada: Banka nikdy nežádá citlivé údaje

Nenechte se nachytat a odhalte útok na své úspory včas. „Pracovníci banky vás nikdy nebudou žádat, abyste jim posílali nebo někam vyplňovali čísla karet, pin nebo přístupové údaje. Pokud vás k tomu někdo vyzve, máte téměř jistotu, že komunikujete s někým, kdo se vás snaží podvést,“ vysvětluje Kuba.

Hlídejte si kartu

Podle odborníků si lidé často neuvědomují, že platební karta není jen nástroj k placení, ale také klíč k vašim úsporám. „Při jakékoli aktivitě buďte obezřetní, a pokud budete mít sebemenší podezření, že něco není v pořádku, ihned s ní přestaňte a kontaktujte svou banku,“ říká Kuba.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.