Zabijácké vedro! Ročně si vyžádá stovky životů! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 15. srpna 2022

Svátek slaví Hana, zítra Jáchym

Zabijácké vedro! Ročně si vyžádá stovky životů!

Horko zabíjí 2x rychleji
Horko zabíjí 2x rychleji (iStock.com)

Rychle stoupající teploty nás stále častěji zabíjejí! Výzkum českých vědců odhalil, že oproti předchozím desetiletím stoupl počet úmrtí vlivem nesnesitelného vedra téměř dvojnásobně.

Zatímco dříve bylo v Praze evidováno v průměru 50 úmrtí kvůli horku za rok, v uplynulé dekádě tento počet stoupl na devadesát. Podle vědců z Akademie věd ČR (AV) a České zemědělské univerzity v Praze (ČZÚ) se téměř dvojnásobný růst úmrtí týká všech velkých českých měst. Vůbec nejhorší byl v tomto ohledu rok 2015, kdy od května do září vedro mohlo dokonce až za pět procent všech úmrtí a jen v hlavním městě připravilo o život 250 lidí!

„Četnost a intenzita vln horka v minulé dekádě byla bezprecedentní. Zatímco průměrná letní teplota v 80. letech dosahovala 15,3 °C, v letech 2010 až 2019 to bylo 16,9 °C a výrazně přibylo také dnů s průměrnou denní teplotou přes 20 °C,“ vysvětlil Aleš Urban z Ústavu fyziky atmosféry AV. 

Podle vědců je proto nyní nutné zvýšit připravenost měst na další vlny veder, která mohou být ještě drastičtější. „Pro období extrémně vysokých teplot by měl být nastaven systém včasného varování pro obyvatelstvo, který koordinuje jednotlivé složky integrovaného záchranného systému podobně jako při výskytu povodní. V zemích jižní a západní Evropy, kde byly podobné systémy spuštěny po horkém létě 2003, vidíme, že to opravdu funguje,“ řekl hlavní autor studie Aleš Urban.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.