MUŽI VERSUS ŽENY: V čem se liší naše mozky?

Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše, říká se s nadsázkou. Jenže ono to tvrzení není zas tak daleko od pravdy. Podle nejnovějších studií existuje více než tisíc genů, které jsou typické vždy jen pro jedno z pohlaví a zodpovídají za řadu vzorců našeho chování.
Konkrétně jde o zhodnocování situací, seznamování, sexuální přitažlivost a nenávist. A mimo to jsou tyto geny zodpovědné i za řadu mozkových onemocnění.
Ovládají nás hormony
Podle odborníků existuje kolem tisíce genů specifických buď jen pro ženy, nebo pouze pro muže. Ty působí v mozkových strukturách, a jsou tak přímo zodpovědné za naše myšlenkové pochody i chování. Teorii, která je ve vědeckém světě obecně známá, teď ověřili výzkumníci z lékařské fakulty Stanfordovy univerzity. Při pokusu sledovali myší samce a samičky v různých fázích estrálního cyklu (obdoba lidského menstruačního cyklu – pozn. red.).
„Identifikovali jsme specifické skupiny mozkových buněk, které způsobují specifické chování typické vždy pro konkrétní pohlaví,“ upřesnil profesor neurobio - logie Nirao Shah. Samečci například byli schopni už na dálku rozpoznat, jakého pohlaví je zvíře vstupující do jejich teritoria, a podle toho reagovali. Když šlo o samce, zaútočili. Když o samičku, zahájili jakési námluvní rituály. Samičky byly na druhou stranu agresivní pouze v případě, že někdo ohrožoval jejich mláďata. Výsledky studie pak vědci aplikovali i na lidskou rasu a jejich závěry mohou být pro mnohé velmi překvapivé. To, že je žena náladová nebo že na rozdíl od muže dokáže dělat současně víc věcí najednou, má konečně své vysvětlení.
ŽENY
- Jejich mozek je v průměru o něco menší než mužský. Na funkčnost to ale nemá vliv, protože větší mozky bývají zpravidla jen hutněji vyplněny bílou hmotou – a ta o inteligenci nebo schopnostech nerozhoduje.
- Ženy disponují větším mozkovým lalokem, který je zodpovědný za produkci a vnímání řeči. Mají tedy lepší schopnost verbálního vyjadřování. (Možná proto vás vždy ubijí argumenty, co říkáte, pánové?)
- Díky menstruaci ženské tělo v různých fázích cyklu produkuje odlišné hormony, které pak regulují sexuální chování. Takže když žena řekne onu obligátní větu: Dnes ne, miláčku, není to (většinou) žádná výmluva, nýbrž výsledek pochodů jejího mozku, které nemůže ovlivnit.
- Ženy stejným způsobem využívají obě mozkové hemisféry. To dle vědců vysvětluje, proč se po mozkové mrtvici zotavují lépe a rychleji než jejich pánské protějšky.
- Některé geny specifické pro dámské pokolení jsou vysoce rizikové pro rozvoj Alzheimerovy choroby a roztroušené sklerózy. Proto jsou na tato onemocnění ženy náchylnější.
- Při bolesti vykazuje jejich mozek větší aktivitu v limbické oblasti. To následně spouští řetězec emočních reakcí a stresu.
MUŽI
- V době narození je jejich mozek až o 12 % větší, v dospělosti váží o 11 % víc než mozek ženský. V porovnání s celkovou hmotností těla je ale tento rozdíl ve skutečnosti zanedbatelný.
- Muži mají větší oblast mozkové kůry zvanou interior-pariental lobulus. Díky tomu jim byly do vínku dány kvalitnější matematické schopnosti.
- I jim pracují hormony na plné obrátky, na druhou stranu jich ale tělo neprodukuje tolik, aby vykazovali takové výkyvy nálad jako ženy. Náhlé změny v mužském chování jsou nejčastěji způsobeny sexuálními pohnutkami – a to je dáno evolučně.
- Celkem 207 genů specifických pro pánské pokolení je vysoce rizikových pro vznik poruch autistického spektra. Onemocnění takového typu jsou u mužů 4krát častější než u žen.
- Při bolesti vykazuje jejich mozek větší aktivitu v kognitivních a analytických centrech. V reakci na bolest si proto muži většinou volí mezi útěkem a bojem.
- Pánský mozek zapojuje více mozkových částí, čímž spotřebovává víc energie a nepracuje tak efektivně jako ženský. Proto muži většinou nedokážou dělat více věcí najednou.