Co nepatří do zimních domečků? 10 zásadních chyb! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 28. května 2022

Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián

Co nepatří do zimních domečků? 10 zásadních chyb!

Domečky ptákům leckdy pomohou
Domečky ptákům leckdy pomohou (Foto Profimedia.cz)

Chcete pomoct přežít ptáčkům zimu a pořizujete krmítko? Tak pozor, abyste neudělali chybu a ptákům spíše neublížili. Podívejte se na 10 největších chyb.

Špatně vybrané místo

Nedávejte krmítko nízko nad zem nebo do blízkosti skleněných ploch (ptákům hrozí zranění). Krmítko umístěte aspoň 1,5 m nad zemí a 2 metry od stromů či keřů (kvůli kočkám a kunám).

Chybějící stříška

Potrava v krmítku by měla být chráněná před vlhkostí a deštěm. Nejlepší je, když střecha přesahuje dno krmítka, které zakončené ohrádkou, aby potrava zbytečně nevypadávala ven.

Příliš malý domek

Krmítko by mělo být dostatečně prostorné, tak aby ho mohly využít i větší ptačí druhy. Minimální rozměr by měl být 20 x 20 cm.

Nevyčištěné místo

Krmítko je nutné pravidelně čistit a odstraňovat z něj trus a zbytky potravy. Nejlépe je ho jednou týdně vydrhnout kartáčkem a nechat důkladně vyschnout. Důvodem je snadný přenos nakažlivých ptačích nemocí.

Uklizená zahrada

Za trochu nepořádku na zahradě vám ptáci poděkuji. Zkuste nechat na stromě pár nesklizených jablek, kupičku listí nebo hromadu větví. Společně tak ptákům poslouží jako úkryt i spižírna.

Lojová koule v síťce

Věšíte na větve lojové koule? Kromě toho, že by měly viset ve stínu (na slunci se mohou roztavit či žluknout, je rozhodně vybalte ze sítěk! Ptáci v nich můžou uvíznout drápkem.

Žádné pítko a bez vody

I v zimě ptáci potřebují vodu. Je proto dobré dát na zahradu pítko a vodu v něm denně měnit.

Nepravidelné doplňování

Umístěním krmítka na sebe berete zodpovědnost. Ptáci si tvoří tukové zásoby především v druhé části dne. Při rozhodování, kde se před nocí nakrmit, počítají s vaším krmítkem. Problémy s doplňováním vyřeší samonásypné krmítko.

Stále stejné dávky

Množství potravy byste měli přizpůsobit aktuálnímu počasí. Více krmiva se má podávat za mrazů a vyšší vrstvy sněhu.

Zkažené zbytky

Do krmítka nepatří zkažené, plesnivé či nahnilé zbytky z kuchyně, stejně tak jako sušenky, uzeniny a slaná či kořeněná jídla. Můžete ale použít neslanou vařenou rýži, brambory, strouhanou mrkev, vločky nebo syrové maso.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.