Kruté fotosvědectví: Vyhnání 2064 Židů z Plzně! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 26. dubna 2024

Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav

Kruté fotosvědectví: Vyhnání 2064 Židů z Plzně!

Fotografie prokazatelně zachycuje první plzeňský transport z 18. ledna 1942. Na ní stojí v první řadě rodina Rosenbaumových z Pražské ulice 12. Maminka Ema (46), tatínek Ota (49), dcery Helena (15) a Charlotta (6). Nikdo z nich se konce války nedožil.
Fotografie prokazatelně zachycuje první plzeňský transport z 18. ledna 1942. Na ní stojí v první řadě rodina Rosenbaumových z Pražské ulice 12. Maminka Ema (46), tatínek Ota (49), dcery Helena (15) a Charlotta (6). Nikdo z nich se konce války nedožil. (Foto Aha! – Zbyněk Schnapka)

Tehdy, před 80 lety, bylo v Plzni velice smutno. Nacisté ve třech transportech odváželi plzeňské Židy do Terezína. Většina z nich se konce války nedožila. Smutné výročí nyní v západočeské metropoli připomíná výstava Čas nezapomnění.

V lednu 1942 nacisté deportovali z Plzně do ghetta v Terezíně 2604 mužů, žen a dětí. Konce války se dožilo jen 204 z nich. „Zachovalo se několik fotografií. Je velmi smutné dívat se do tváří lidí, kteří jsou označeni žlutou šesticípou hvězdou, nesou si v kufříkách svůj skromný majetek a nevědí, co je čeká. My dnes víme, že šli na smrt. Nemohou být zapomenuti,“ řekl Aha! primátor Martin Baxa.

Mezistanice sokolovna

Plzeň byla po Praze a Brnu třetím městem v protektorátu, odkud nacisté Židy deportovali. Nejprve je shromáždili v sokolovně v dnešních Štruncových sadech. Stovky lidí se tísnily uvnitř, spaly na zemi na tenkých slamnících. „Byli tam nejen Židé z Plzně, ale také z Manětínska, Rokycanska či Kralovicka,“ vyjmenovala mluvčí radnice Eva Barborková.

S cedulí na krku

Ze sokolovny pak Němci Židy vyhnali ven, kde se museli seřadit do čtyřstupů. Na krku měli cedulky s označením transportu a svým pořadovým číslem. Stejně byla označena i jejich zavazadla. Odtud je odváděly ozbrojené strážní oddíly na nákladové nádraží, kde je nahnaly do vagónů. Tři vlakové soupravy s označením R, S, T odtud vyjely 17., 22. a 26. ledna 1942. Zastavily až v Terezíně...

Uvnitř i venku

Výstavu s názvem Čas nezapomnění připravilo město Plzeň. Je umístěna v mázhausu radnice i před ní na náměstí Republiky a také ve Smetanových a Štruncových sadech. Výstava potrvá do 28. ledna, venkovní část až do 3. února. Oběti transportů připomíná i pamětní deska na sokolovně, památník Zahrada vzpomínek u Staré synagogy, 80 kamenů zmizelých před domy, kde Židé před deportací žili.

Nejstarší a nejmladší

Nejstarším člověkem zařazeným do deportačních transportů byla Marie Ebenová (90) z Litohlav na Rokycansku, která zemřela čtyři dni po příjezdu do Terezína. Nejmladším byla Eva Fischerová z Plzně. Té tehdy bylo osm měsíců. Válku přežila, stejně jako její matka.

Kde umírali

Přímo v terezínském ghettu zemřelo 276 lidí deportovaných z Plzně. Většinu ostatních nacisté v době mezi 11. březnem 1942 a 28. říjnem 1944 odvezli do dalších ghett v okupovaném Polsku, Lotyšsku a do koncentračních a vyhlazovacích táborů, jako byl Majdanek, Sobibór, Treblinka či Osvětim. Většinou zahynuli v plynových komorách, nebo byli postříleni přímo u svých hromadných hrobů. Například v estonském Kalevi Liiva.



Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.