V roli pozůstalého: Rezignací na svátky smutek nevytěsníte | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 20. ledna 2022

Svátek slaví Ilona, zítra Běla

V roli pozůstalého: Rezignací na svátky smutek nevytěsníte

Vánoce bývají pro pozůstalé velmi náročným obdobím
Vánoce bývají pro pozůstalé velmi náročným obdobím (iStock.com)

Vánoce bývají pro pozůstalé velmi náročným obdobím. Přesto má slavení Vánoc má smysl i přesto, že člověk aktuálně prožívá těžkou ztrátu. Možná vás napadlo, že když vám během svátků zemřel blízký člověk, přestat je úplně slavit nebo jen kvůli dětem. Co říká odbornice?

„Uvědomte si, že Vánoce budou v našich životech neustále. Vždyť od listopadu jsou vyzdobené obchody, z televize se řinou informace o svátcích, takže Vánoce ze života nevynecháme. Tedy je to spíš o diskusi, jak by měly vypadat v období truchlení, aby mi přinesly to, co potřebuji. Pro někoho to může být změna prostředí, pro někoho změna zvyků, pro někoho potřeba třeba jít udělat radost někam a spoustu dalších možností,“ říká ředitelka neziskové organizace Poradna Vigvam Sylvie Stretti.

Zavzpomínejte po svém

Nikdo neříká, že máte smutek jen tak hodit za hlavu, to ostatně ani nejde. Jednou z cest je část svátků věnovat zemřelému a zavzpomínat si na něj tak, jak vám to vyhovuje. Kromě běžného zapálení svíčky na hřbitově, to může být třeba výlet na místo, které měl rád, uvaření jeho oblíbeného jídla, nebo cokoliv dalšího, co vás napadne. „Slýchám, že třeba den před Vánoci nebo jeden vánoční svátek se rodina zaměří na vzpomínání na zemřelého. Během tohoto času pozůstalí zařazují milé vzpomínky, které mohou i nemusí přinášet smutek,“ říká Stretti.

Nerozhodujte za děti, dejte jim prostor

„Je důležité, aby se s dětmi o všem mluvilo narovinu. Ony dokážou vymyslet řešení, které dospělé nenapadne. Bude to platit, i když s nimi sdílíme naše obavy. Z mých osobních i terapeutických zkušeností vyplývá, že když se děti mohly podílet na vymýšlení co o Vánocích bez blízkého zemřelého, a znaly i obavy a přání rodiče, přišly často s velkými a velmi ohleduplnými nápady. Navíc platí, že aby pro děti Vánoce byly opravdu radostné, musí nějakou radost zažívat i dospělý,“ uzavírá Stretti.

Mgr. Sylvie Stretti
Mgr. Sylvie Stretti Foto:  Poradna-vigvam.cz

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.