Nebe Nad Brnem: na moravské výstavě bude k vidění keltská konvice!
Moravské zemské muzeum v Brně zacílilo na 2300 let starou epochu osídlení okolí města keltskými kmeny. Jedním z nejatraktivnějších exponátů výstavy Keltové, Brno a hvězdy je maloměřická konvice. Podařilo se ji nalézt před 80 lety na jednom z největších odkrytých keltských pohřebišť na Moravě.
Šlo zřejmě o rituální předmět používaný při obřadech konaných na posvátném místě. Navíc je zřetelným důkazem zručnosti keltských řemeslníků. „Výstava je prezentací jednoho z výkladů, který konvici považoval za důležitou součást pohřebních rituálů. Interpretuje ji jako stylizovanou hvězdnou mapu nad Brnem,“ uvedla kurátorka výstavy Jana Čižmářová. V nepravidelných ornamentech na bocích konvice je podle teorie historika Václava Kruty zastoupeno i hvězdné nebe.
Přesněji souhvězdí Býka na obloze v období zimního slunovratu a skupina hvězd nazývá Letní trojúhelník v období letního slunovratu. Druidové tak mohli konvici používat o nejvýznamnějších keltských svátcích samhain a beltain. Když z nějakého důvodu nemohla dále sloužit, rituálně ji pohřbili uprostřed nekropole. To je ostatně i případ z Brna-Maloměřic, kde byla konvice, již si můžete prohlédnout na vlastní oči, nalezena. Výstava bude přístupná v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu do 3. července příštího roku.
Nález starý 80 let
Pohřebiště v Maloměřicích bylo nalezeno v roce 1941 při výstavbě seřaďovacího nádraží v Brně-Maloměřicích a je datované do let 380 až 250 před naším letopočtem. Archeologové pod vedením Josefa Poulíka zdokumentovali necelou stovku hrobů, část z nich však byla nenávratně zničena.
Esence umění
Postupně vzniklo několik rekonstrukcí konvice, přesné odhady tvaru se různily. Hodnota a kvalita bronzových prvků s motivy lidských tváří i zvířat, třeba ptáka podobného plameňákovi, je však nesporná. „Je to esence keltského umění. Můžeme tam najít všechny motivy, se kterými keltské umění pracuje, vše co Keltové považovali za podstatné pro svůj svět – rostliny, lidi, zvířata,“ upozornila kurátorka.
Rekonstruovali ji
Archeologický nález měl podobu souboru bronzových kování, původně aplikovaných na dřevěném podkladu. Ten se nedochoval. Archeologové tvar rekonstruovali jako konvici na nožce s hubičkou, uchem a pokličkou.