Rádce Aha! Kam s podzimní úrodou?
Nadělila vám letos zahrada úrodu, kterou nestačíte zpracovat? Zkuste tipy starých zahradníků, jak se o své výpěstky postarat, aby vydržely co nejdéle.
Skladujte je zvlášť
Zelenina a ovoce nepatří k sobě. Ovoce by mohlo nepříjemně načichnout a zelenina zase začít kvasit. Kupříkladu jablka uvolňují etylen, který urychluje zrání ostatních plodin.
Ideální je sklep
Ideální teplota pro dlouhodobé skladování většiny podzimní úrody je okolo 1 až 4 °C se vzdušnou vlhkostí okolo 85 %. To odpovídá dobrému sklepu nebo spodnímu šuplíku v ledničce. Nikdy ale úroda nesmí zmrznout. Sklep před uložením plodin dobře vyvětrejte, odstraňte všechny staré, plesnivé zbytky z minulých úrod a stěny vymalujte vápnem s modrou skalicí. To zabrání vzniku plísní.
Sušení
Mezi nejoblíbenější plody k sušení patří rajčata, papriky či mrkev. Skvělé jsou i jablečné křížaly, které můžete používat jako zdravou alternativu chipsů. Dříve se na knedlíky, kaše a pečivo hojně využíval i prášek z drcených sušených hrušek, takzvaná pracharanda.
Pozor! Tyhle nesnáší chlad
To, že do ledničky ani sklepa nepatří úroda rajčat, asi nemusíme připomínat. Chlad a vlhko ale výrazně škodí i některému podzimnímu ovoci. Třeba nektarinky či blumy přijdou v takovém prostředí o chuť.
Brambory
Ideální je pro ně teplota 4 – 5 °C, krátkodobě i do 8 °C. V teplejším prostředí by ovšem začaly klíčit. Pozor i na příliš nízkou teplotu, kvůli které by zesládly. Důležitá je pro ně i tma. Odborníci radí ještě před uložením do sklepa nechat brambory na dva týdny v temném prostředí s teplotou okolo 15 °C takzvaně vydýchat. Zpevní se jim prý slupka a vydrží déle. Čerstvou chuť pomohou udržet i kousky dřevěného uhlí.
Jablka
Ve sklepě se budou mít královsky. Dávejte si ale pozor na poškozené nebo nahnilé plody, aby se vám od nich nepokazily i všechny ostatní. Skladovat jablka můžete v přepravkách, ideálně v jedné vrstvě, abyste měli případné kažení plodů pod kontrolou. Ukládat by se měla stopkou nahoru. Chuti a vůni neprospívá blízkost brambor, cibule, česneku, červené řepy nebo celeru, jejichž aroma snadno přejímají.
Zelenina
Mrkev, celer či petržel dejte do bedýnek a prosypte jednotlivé řady vlhkým pískem či suchou rašelinou. Jednotlivé kusy se nemají dotýkat. Na písek můžete ukládat i košťálovou zeleninu: kapustu nebo zelí.
Cibule a česnek
Cibuli a česnek svažte do svazků a zavěste na dobře větrané a suché místo. U nich hrozí především plíseň a hniloba.