Seriál Aha! Příběhy čtenářů: Jak jsme překonali exekuce! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 23. července 2024

Svátek slaví Libor, zítra Kristýna

Seriál Aha! Příběhy čtenářů: Jak jsme překonali exekuce!

ilustrační foto
ilustrační foto (Shutterstock)

Příběhy třech lidí, kteří se ne zcela vlastní vinou dostali do hledáčku exekutora, dopadly nakonec šťastně. Jaký je jejich společný jmenovatel? Kristýna, Vladěna i Jan nespravedlnost odmítli a rozhodli se rázně jednat!

Příběh 1: Kristýnu vypekla vlastní matka
Neplatila paušál u operátora

Stačilo tak málo, aby se ze slušné dívky stala dlužnice, o kterou se zajímají exekutoři. Kristýna Barešová (25) se stala nástrojem svojí matky, která si na ni během dospívání vzala paušál u mobilního operátora. V té době přitom její dcera vyrůstala v dětském domově. Kristýně bylo pouhých 7 let, když přišla do dětského domova poté, co se o ni její matka řádně nestarala. Přesto si na svoji dceru později vzala dva studentské paušály u mobilní společnosti. „Vůbec jsem o tom nevěděla. Bohužel matka za služby neplatila, a když mi bylo 18 let, chtěla jsem si zřídit svůj vlastní paušál. Jenže jsem narazila,“ vzpomíná mladá žena. V prodejně se totiž dozvěděla, že dluží 25 tisíc a na smlouvu nemá nárok. „Byl to šok, zvláště když to celé pak přešlo do exekuce a mně obstavili bankovní účet. Neměla peníze na nic, naštěstí mi pomohl přítel,“ líčí maminka dvou dětí.

V 18 letech se Kristýna dozvěděla, že dluží.

Právníci pomohli

Mladá žena se spojila s exekutorem, vysvětlila mu situaci a domluvila si splátkový kalendář. „Exekutor to chápal, komunikoval bez problémů. Jenže mně pak došlo, že to vlastně vůbec není můj dluh, a tak jsem se obrátila na bezplatnou právní poradnu,“ vypráví Kristýna. Pak následovalo trestní oznámení na vlastní matku a zdlouhavý proces ověřování a vyšetřování. „Po dlouhých 4 letech jsem se dočkala spravedlnosti. Nakonec jsem nic platit nemusela, protože jsem vlastně skutečnou dlužnicí nikdy nebyla,“ usmívá se žena.

Vyvázla i matka

Bez trestu zůstala nakonec i Kristýnina matka. Smlouvu s operátorem totiž uzavřela přes externího pracovníka na ulici. „V té době byl ale takový postup protiprávní a ukázalo se, že celá smlouva je neplatná,“ dodává Kristýna Barešová. Se svojí matkou je dodnes v kontaktu, proč ale udělala ze své dcery dlužnici, která dlouhé roky musela řešit nedostatek peněz i jiná omezení spojená se záznamem v registru dlužníků, své dceři prý nikdy nevysvětlila.

Příběh 2: Pohřbila manžela, a ještě řešila jeho dluh
Vladěně pomohla nadace

Paní Vladěně se rýsoval důchod s manželem na chaloupce, jejíž rekonstrukci platili z úvěru. Pak ale covid a jedním z mnoha životů, které si vzal, byl i manžel Vladěny. Najednou zůstala na vše sama. Před čtyřmi lety Vladěna musela postoupit operaci kyčlí. To znamenalo invalidní důchod. Problémy se však ještě stupňovaly. „Potom nastoupil koronavirus. Tehdy doktor, aniž by mě viděl, usoudil, že jsem zdravá, a přestala jsem být ve 3. stupni invalidity. Pořád o holích jsem si tak došla na úřad práce, kde jsem dostala jen 3670 korun,“ popsala našemu deníku Vladěna. Největší rána ale přišla v únoru tohoto roku. Tehdy se oba manželé nakazili covidem a zatímco Vladěna měla jen lehčí průběh, jejího muže nákaza v jeho 58 letech přemohla.

Po pohřbu přišly už jen problémy...

Splaťte čtvrtmilion

Vladěna se tak náhle ocitla sama pouze s vdovským důchodem. „Abych mohla trošku důstojněji žít, musela jsem odejít do předčasného důchodu,“ podotýká. Navíc se na ni po smrti manžela navalil již zmíněný úvěr. „Neměla jsem ani číslo účtu, ten byl manžela, a nevěděla jsem ani, na kolik ten úvěr je,“ vzpomíná dále Vladěna, která ze dne na den zjistila, že dluží bance 250 tisíc korun. Žena si tak začala zjišťovat, jaké má možnosti a zdali je možné i zákonné oddlužení. „Pomáhali mi s tím příbuzní. Nakonec syn viděl na internetu, že má banka nadaci, u které je možné žádat o odpuštění úvěru,“ popisuje. A na to nakonec banka také přistoupila. Jak ale říká, člověk se hlavně musí ozvat. „Je to o domluvě, musíte reagovat, jinak je to špatné,“ má jasno Vladěna. Tento příběh tak dopadl šťastně i proto, že banka přihlédla k její těžké životní situaci i k tomu, že žena měla snahu věc řešit. To, že rozhodně nejde o nijak běžnou alternativu, potvrzuje Markéta Dvořáčková z České bankovní asociace.

Spíše »podpultovka«

„Rozhodnutí o odpuštění dluhu je skutečně výjimečný případ a zejména pak platí, že každá banka posuzuje takovou žádost výsostně individuálně, tedy skutečně nelze vyjmenovat nebo popsat situace, kterých se takové rozhodnutí týká, nebo pravidla, která by byla pro toto rozhodnutí obecně uplatňována,“ sdělila Aha!. Podle Stanislavy Hejnové z Nadace Moneta Clementia jsou i další možnosti, jak svízelnou finanční situaci řešit. Ať už skrze dluhové poradny, přes bankéře nebo i přes ombudsmanku. Možností je také vyhlášení osobního bankrotu.

Kde hledat informace a pomoc?

V případě potřeby právního řešení se lze obrátit na odborníky z dluhového poradenství. Hledat je můžete např.:
● Bezplatná dluhová poradenství poskytují mj. různá krajská centra sociálních služeb, bankovní inistituce a v neposlední řadě také exekutorská komora. Poradci on-line poskytují rady a odpovídají na dotazy každé úterý dopoledne na www.ekcr.cz/polozit-verejny-dotaz.
● Člověk v tísni – on-line poradnu naleznete na webu Clovekvtisni.cz, specializovaný web pak na Jakprezitdluhy.cz a pro lidi, kterým urgentně hrozí exekuce, organizace provozuje help linku 770 600 800.Přečtěte si
jarypadlo
8. 9. 2021 • 12:09

Nejhorší zločinci jsou v talárech u soudů.Měl rakovinu a loupilli mu nemocenskou i důchod,to vše pro křivé obvinění a přeplatku.
http­s://ww­w.you­tube­.com/w­atch?­v=3nlC­AZ7dVKU . . .

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.