Koronavirus podpořil tuzemský fenomén. Druhý domov chce 50 % lidí

Do sta kilometrů od bydliště a trvale obyvatelná. Taková by měla být podle obyvatel Česka ideální chata či chalupa. Zájem o víkendové domy podpořil covid a nařízené lockdowny.
Když máš v chalupě orchestrion, zpíval Waldemar Matuška v sedmdesátých letech minulého století. Víkendový dům tehdy sháněl skoro každý. Po pádu komunistického režimu sociologové očekávali, že díky novým možnostem chalupaření jako český fenomén postupně zanikne... Stal se ale pravý opak, zájem o něj roste. Rekreační nemovitost aktuálně vlastní 1,3 milionu Čechů, 50 % těch, kteří ji nemají, zvažují, že si ji koupí. Touhu po úniku z města podpořila i pandemie. Lidé chtěli trávit lockdowny v domě se zahradou, a nikoliv zavření v bytě. Zájem je tak během poslední doby zdražil v průměru o 35 % a jejich ceny dál rostou.
Víkendový dům
Nejčastěji jako druhé bydlení slouží chaty v chatové oblasti (44 %), na druhém místě jsou stará stavení na vesnici (33 %), rodinné domy mimo města (16 %), a dokonce nemovitosti původně určené k jinému účelu než k bydlení (3 %). Zbývající čtyři procenta nelze zařadit do žádné ze zmíněných kategorií, jde třeba o mobilheimy.
59 % trvale obyvatelných
Většina českých rekreačních objektů nejsou žádné rozpadlé chatrče, ale plnohodnotné rodinné domy. Až 59 % chat a chalup je trvale obyvatelných. Pokud tomu tak není, může za to obvykle nedořešené vytápění (29 %) a chybějící či v zimě nefunkční koupelna (29 %).