Rarita z děčínské nemocnice: Miminka z 3D tiskárny! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 16. dubna 2024

Svátek slaví Irena, zítra Rudolf

Rarita z děčínské nemocnice: Miminka z 3D tiskárny!

Rodiče si mohou nechat vyrobit model miminka z několika různých barev.
Rodiče si mohou nechat vyrobit model miminka z několika různých barev. (Foto Aha! – Michal Israel Volf)

Dítě se ještě nenarodilo, přesto už ho budoucí rodiče mohou pohladit po tváři! Děčínská nemocnice jako první v Česku nabízí plastické zvěčnění podoby plodu v matčině břiše.

„Byl to můj nápad, o kterém jsem slyšel v zahraničí. 3D tiskárna nám umožní nabídnout maminkám vizualizaci ještě nenarozeného plodu nejen v podobě fotografie, ale i v podobě 3D modelu,“ přiblížil primář gynekologicko-porodnického oddělení Peter Kraus.

Na památku

V ultrazvukové ordinaci, kde modely vyrábějí, se ocitla například mladá maminka Kristýna Kovářová (29) z Děčína. Své první dítě má zvěčněné pouze na fotografiích, teď čeká holčičku a možnost 3D výtisku považuje za dobrý nápad. „Myslím, že jako památka na období, kdy byla malá ještě v bříšku, je to super,“ svěřila se Aha!.

Pouze hlavička

Stroj netiskne celé miminko, ale pouze jeho obličej a hlavičku. Ideální období, kdy si nechat své miminko vymodelovat je mezi 24. a 27. týdnem těhotenství. Budoucí maminka pak potřebuje jen projít klasickým 3D ultrazvukem. „Nejprve vytvoříme 3D sken plodu, následně ho asi hodinu upravujeme v počítači. Samotný tisk pak trvá zhruba tři až pět hodin,“ popsal primář.

Naučí to i sestry

O 3D modely je veliký zájem a lékaři tak ve volných chvílích téměř nestíhají upravovat naskenované podklady. „Snažím se to nechávat na mladších kolezích, kteří mají více času. Uvažuji o tom, že bychom to naučili i naše sestřičky,“ doplňuje primář. O jeho nápad teď mají zájem i jiné nemocnice u nás. „Ozývají se a zjišťují, co všechno to obnáší. Je tedy možné, že stejnou službu brzy nabídnou i jiní porodníci,“ usmívá se Peter Kraus.

Víte, že...

...cena za jeden plastový výtisk obličeje plodu je 2500 Kč? Lidé si mohou vybrat i barvu, jakou má model mít.Přečtěte si
Lubica258
14. 10. 2022 • 10:46

To je až děsivý... Já proti 3D tiskárně nic nemám, sami ji v práci používáme, ale vyrábět 3D děti mi přijde už moc. Něco jinýho je udělat nějaké věci ke stavbě domu, ale todle fakt ne. Zrovna čekám, až nám dorazí sklo pro 3d tiskárnu od http­s://es­hop.sh­arpla­yers­.cz/sk­lo-pro-3d-tiskarny , abychom s ní mohli zase tisknout.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.