Rarita z děčínské nemocnice: Miminka z 3D tiskárny! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 19. ledna 2022

Svátek slaví Doubravka, zítra Ilona

Rarita z děčínské nemocnice: Miminka z 3D tiskárny!

Rodiče si mohou nechat vyrobit model miminka z několika různých barev.
Rodiče si mohou nechat vyrobit model miminka z několika různých barev. (Foto Aha! – Michal Israel Volf)

Dítě se ještě nenarodilo, přesto už ho budoucí rodiče mohou pohladit po tváři! Děčínská nemocnice jako první v Česku nabízí plastické zvěčnění podoby plodu v matčině břiše.

„Byl to můj nápad, o kterém jsem slyšel v zahraničí. 3D tiskárna nám umožní nabídnout maminkám vizualizaci ještě nenarozeného plodu nejen v podobě fotografie, ale i v podobě 3D modelu,“ přiblížil primář gynekologicko-porodnického oddělení Peter Kraus.

Na památku

V ultrazvukové ordinaci, kde modely vyrábějí, se ocitla například mladá maminka Kristýna Kovářová (29) z Děčína. Své první dítě má zvěčněné pouze na fotografiích, teď čeká holčičku a možnost 3D výtisku považuje za dobrý nápad. „Myslím, že jako památka na období, kdy byla malá ještě v bříšku, je to super,“ svěřila se Aha!.

Pouze hlavička

Stroj netiskne celé miminko, ale pouze jeho obličej a hlavičku. Ideální období, kdy si nechat své miminko vymodelovat je mezi 24. a 27. týdnem těhotenství. Budoucí maminka pak potřebuje jen projít klasickým 3D ultrazvukem. „Nejprve vytvoříme 3D sken plodu, následně ho asi hodinu upravujeme v počítači. Samotný tisk pak trvá zhruba tři až pět hodin,“ popsal primář.

Naučí to i sestry

O 3D modely je veliký zájem a lékaři tak ve volných chvílích téměř nestíhají upravovat naskenované podklady. „Snažím se to nechávat na mladších kolezích, kteří mají více času. Uvažuji o tom, že bychom to naučili i naše sestřičky,“ doplňuje primář. O jeho nápad teď mají zájem i jiné nemocnice u nás. „Ozývají se a zjišťují, co všechno to obnáší. Je tedy možné, že stejnou službu brzy nabídnou i jiní porodníci,“ usmívá se Peter Kraus.

Víte, že...

...cena za jeden plastový výtisk obličeje plodu je 2500 Kč? Lidé si mohou vybrat i barvu, jakou má model mít.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.