...A JE TO! Legendární nešikovní kutilové slaví 45 let | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 28. května 2024

Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián

...A JE TO! Legendární nešikovní kutilové slaví 45 let

Položit koberec? To není jen tak...
Položit koberec? To není jen tak... (Foto Česká televize, Profimedia, ara)

Postavičky Pata a Mata, jejichž opravy a vylepšení končívají katastrofou, si zamilovalo několik generací malých i dospělých diváků. Poprvé je mohli vidět před 45 lety!

Za vznikem dvojice hrdinů byly kreslené vtipy výtvarníka a režiséra Lubomíra Beneše (1935 – 1995), které vymýšlel pro časopis. Jejich hrdiny byli dva kutilové, páni Ouholíček a Sedlec. S dramaturgem Jiřím Kubíčkem a výtvarníkem Vladimírem Jiránkem (1938 – 2012) pak společně vytvořili film Kuťáci. Právě v něm se dnes už legendární postavičky dvou nešiků objevily poprvé. Sedmiminutový animovaný film měl premiéru 12. srpna 1976.

Zásah cenzury

Jenže v normalizačním Československu neprošla žádná legrace jen tak. Cenzoři měli k filmu hned několik výtek. Třeba barvy triček hrdinů, Mat měl červené a jeho kolega žluté, což údajně ironizovalo Sovětský svaz a Čínu. Soudruhům také postavičky přišly nedostatečně socialisticky uvědomělé. Následovala proto tříletá pauza, během které seriál převzalo bratislavské televizní studio. To bylo dál od dosahu pražských cenzorů, a tak mohl vzniknout seriál tentokrát už pod notoricky známým názvem ...A je to! Dočkal se už 130 dílů, ty poslední přibyly teprve loni.

Svá jména dostali později...

Postavičky známého večerníčku dostaly svá jména až v roce 1985. Lubomír Beneš se prý inspiroval besedami s dětmi, které se na jména oblíbených hrdinů ptaly. Pat a Mat prý můžou být zkratky jmen Patlal a Matlal, nebo výrazy z hraní šachů.

Pokračuje syn

Do poloviny 80. let vzniklo ve studiu Krátkého filmu Praha 28 dílů. Po roce 1990 založil Lubomír Beneš své vlastní studio animovaného filmu, kde vznikly další díly. Po jeho smrti v roce 1995 následovaly další epizody s jinými tvůrci, na mnohých z nich se podílel Benešův syn Marek.

Víte, že...

...Pat a Mat jsou populární i v zahraničí, např. v Polsku, Německu, Švýcarsku, Finsku, Norsku, ale i Brazílii nebo Íránu?Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.